| rocsys a întrebat:

Cum sa va povestesc... nu mi-am inceput de mult timp viata sexuala de vreo 2 luni. dar problema este ca am facut-o de cateva ori neprotejat si acum mi-e frica sa nu raman insarcinata! daca folosesc un test de sarcina inainte de data in care trebuie sa-mi vina menstruatia are ceva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Azµre a răspuns:

Testul de sarcină se face la 14 zile de la contact.
Citește instrucțiunile de pe cutie și ai să vezi că scrie.
Uite aici detalii cum să îl faci cu urina de dimineață, și așa mai departe.

http://parinti.acasa.ro/sarcina-82/cum-sa-faci-un-test-de-sarcina-140.html

10 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Pentru un rezultat corect fa testul dupa data in care trebuie sa iti vina menstruatia[asta in caz ca iti intarzie]

| Bluebutterfly80 a răspuns:

? inaintea actului sexual? ca ce chestie?

| rocsys explică (pentru Bluebutterfly80):

Sa vad ca nu sunt insarcinatalaughing)

| Bluebutterfly80 a răspuns (pentru rocsys):

laughing aha, asa da! :rolling on the floor

| Music4life a răspuns:

Fa testul la 14 zile dupa contact si dupa ce ti-a treut menstruatia

| diablo2 a răspuns:

Daca ti-a venit menstruatia nu esti insarcinata.

| rocsys explică (pentru diablo2):

Nu mi-a venit menstruatia inca

| miraflo a răspuns:

Nu nu are nimic! incearca sa fi cat mai sigura! baftahappy

| rocsys explică:

Am facut un test de sarcina acum cateva zile si mi-a iesit negativ...dar de la o perioada am inceput sa merg des la toaleta si ma gandeam ca poate sa fie nu doar din cauza racelii si a unei eventuale sarcinistraight face mai mult dupa ultimul act sexual ma durea ingrozitor in partea de jos. si asta nu stiu de ce.

| ionutzaaa09 a răspuns:

Testul se pozitiveaza dupa cel putin 7-10 zile de la contactul sexual. Dar un studiu recent arata ca majoritatea testelor realizate acasa nu dau rezultate corecte atat de precoce in sarcina, sau mai bine spus – un test de sarcina negativ in prima zi de intarziere a menstrei nu inseamna neaparat ca nu sunteti insarcinata. Efectuarea testului la o saptamana de intarziere a ciclului menstrual poate creste acuratetea testului.