| anonim_4396 a întrebat:

Cum se trateaza herpesul?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| 44-mytel a răspuns:

Raspunsul lui Csintalan este bun doar ca sa infectezi si alte persoane cu virusul herpetic.
Tratamentul virusului bucal (pe buze) trebuie sa inceapa imediat ce simti arsuri si se face cu unguent ACICLOVIR sau ZOVIRAX, aplicat din 4 in 4 ore timp de 5 zile.

5 răspunsuri:
tundenana
| tundenana a răspuns:

Ce fel de herpes este? daca e bucala Aciclovir sau Zovirax, insa daca acel herpes iese des atunci trebuie facut niste analize ca e semn ca imunitatea ta este slabita.

auran
| auran a răspuns:

Nu ai precizat de care herpes este vorba - genital sau bucal.
Exista in farmacii diverse creme si plasturi care iti trateaza in scurt timp acest herpes (bucal). Oricum nu il trateaza definitiv. Citeste aici:http://www.healthy.ro/articol/infectioase/5059/Herpesul-bucal.html si aici; http://www.topsanatate.ro/articol/herpesul-genital-19706.html

| csintalan a răspuns:

Cu multe, multe pupicuri...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Aciclovir crema

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Aciclovir si/sau usturoi