| Florinnnnnnnn a întrebat:

As vrea sa stiu cum se trateaza herpesul de la gura dar si cel vaginal.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Lollipop023 a răspuns:

Buna Florin herpesul de la gura se trateaza cu ajutor unui unguent numeit AICLOVIR. Sper ca te-am ajutat.winking

5 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Tratamentul pentru herpesul genital presupune administratea unei medicatii antivirale in primele cinci zile. De asemenea medicul dumneavoastra va va recomanda cativa pasi pe care ii puteti urma la dumneavoastra acasa pentru ameliorarea durerii:
- aplicarea unor comprese reci pe zona unde au aparut basicutele timp de 1-2 ore (aveti grija insa sa nu aplicati gheata direct pe piele);
- aplicarea unor comprese reci cu ceai calmant pe zonele dureroase;
- dusuri reci;
- aplicarea alifiilor locale cu efect calmant, precum lidocaina;
- bai caldute, in apa sarata;
- consumati lichide din belsug, cu precadere apa si lichide usoare;
-purtati lenjerie intima cat mai confortabila.
http://www.i-medic.ro/......ui-genital

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna,Florin!
O sa incerc sa iti raspund la intrebare.
Pentru herpesul bucal, se aplica pe locul in care iese herpesul un pliculet de ceai negru (dupa ce a fost bagat in apa calduta).
Sau se spala locul cu un tampon de vata inmuiat in cafea neagra. Se cumpara de la farmacie unguent cu zinc care se aplica pe herpes. Se mai poate tampona locul cu Vitamina E sau A, intepind o capsula din aceste vitamine si punind citiva picuri pe un tampon de vata. Un alt remediu este un catel de usuroi frecat pe locul in care iese herpesul. Interior se recomanda tablete de echinacea sau tinctura de echinacea. Deasemenea tabletele de ginseng ajuta la vindecarea herpesului. Se tine o dieta cu lapte, oua, iaurt si carne slaba, aceste alimente fiind bogate in lizina care ajuta la vindecarea herpesului. Se umezesc buzele cu o solutie facuta din apa cu zeama de lamaie amestecate in parti egale. Tinctura de muguri de plop se pune pe locul unde iese herpesul pentru a impiedica dezvoltarea lui si pentru a-l usca. O metoda rapida de vindecare este aplicarea directa de gheata pe herpes si tinut 4-5 minute. Se poate unge zona afectata de 2-3 ori pe zi cu suc proaspat de rostopeasca.
Iti recomand si AICLOVIR, este bun.
Te pup!

| Florinnnnnnnn explică (pentru anonim_4396):

Multumesc! Apropo te pup si euwinking!