| Anna1902 a întrebat:

De la ce se face herpesul la gura si cum se trateaza?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Hinata1999 a răspuns:

Hei! Herpesul este o problema des întâlnită in zilele noastre. Acesta se datorează stresului, schimbărilor hormonale sau poate fi luat de la alte persoane ( de exemplu, daca bei din aceeasi sticla cu prietenii).
Ca si remeniu iti recomand sa nu atingi locul respectiv si sa mananci un mar. Are efecte rapide. Nu stiu din ce cauza dar oricum functioneaza. laughing
Mai se găseau si niste plasturi la farmacii, dar nu stiu ce efecte au, poti intreba o farmacista pentru mai multe detalii.

8 răspunsuri:
| lpavel a răspuns:

De la ce se face? Buna intrebare! happy
Cum se trateaza? Sunt mai multe medicamente dar nu le stiu numele, mergi la o farmacie si ii spui sa-ti dea ceva pentru herpes! Simplu nu? Succes! happy

| pietrean a răspuns:

Dupa raspunsul dat de "senroth",atat de lung,dar folositor,pot sa-ti spun ca eu folosesc tinctura de propolis(este cicatrizant si dezinfectant),pun pe herpes, pana se usuca, apoi ca sa nu ramana rana, dau cu unguent de galbenele(cicatrizant, emolient).Si functioneaza mai bine de cat Aciclovirul.

| Madayna a răspuns:

Nu stiu de la ce apare, probabil din cauza vrunui virus. Si eu am avut herpes bucal si nu am luat nici o pastila, pur si simplu am asteptat sa treaca de la sine, nu cred ca exista vreun medicament bun pentru asta, oricum el nu tine mult dar iti poti cumpara plasturi de la farmacie sa-l maschezi si tot o data sa se vindece.

| sosostore a răspuns:

Daca ai avut febra in timpul noptii, daca ai baut dupa cineva din acelasi pahar, sunt creme la farmacie, cere si ti se va da,

| LegumaColor a răspuns:

Herpesstop parca se numea. Hai cu funda sa nu ma superi.

| Admin123 a răspuns:

Se porneste de la temperatura sau daca maninci un fruct cu soc mult (ananas in primul rind).Du-te la farmacie si spune-i farmacistului ai grija poate sa se produca si pe restul corpului.

| Senroth a răspuns:

Virusul care provoaca aceasta problema se numeste herpes simplex (HSV)
Exista doua tipuri de herpes : la nivel bucal sau genital.
Odata ce un om este infectat, leziunea poate reveni oricand in decursul vietii, majoritatea pacientilor avand pana la 3-4 episoade anuale. In cazurile grave, episoadele se pot repeta si in fiecare luna.
nainte ca rana sa apara, poti resimti o mancarime sau usturime pe portiunea de piele ce urmeaza sa fie afectata.
Dintre factorii care pot declansa revenirea leziunilor, cei mai importanti sunt:

- stresul excesiv;
- sistemul imunitar slabit, fie din cauza bolilor sau a medicamentelor folosite in afectiunile autoimune;
- schimbarile hormonale din timpul sarcinii;
- variatii hormonale, la femei, din cauza ciclului menstrual;
- oboseala care ajunge la extenuare;
- expunerea prelungita, fara protectie, la soare;
- alergiile alimentare;
- raceala sau gripa;
- solutii folosite in tratamentul dentar.
Desi majoritatea leziunilor provocate de herpes se pot vindeca si singure, persoanele afectate pot lua o serie de masuri pentru a ameliora simptomele:

- poti aplica niste comprese umede si reci de cateva ori pe zi, tinandu-le cate 20 de minute, astfel incat rana sa nu mai fie la fel de umflata si iritata;

- poti lua ibuprofen sau alte calmante pentru a reduce durerea, desi in cele mai multe cazuri aceasta nu este atat de grava incat sa necesite pastile;

- bicarbonatul de sodiu este foarte bun, in combinatie cu apa, astfel incat sa reduci inflamatia;

- foloseste unguente speciale care sa reduca iritatiile;

- evita alimentele prea acide, precum citricele sau tomatele in exces;

- foloseste creme cu protectie solara, mai ales pe perioada verii, cand sunt temperaturi extreme;

- spala-te frecvent pe maini;

- evita folosirea in comun a prosoapelor, sticlelor, aparatelor de ras, produselor cosmetice si alte materiale care intra in contact si cu pielea altor persoane a caror stare de sanatate si igiena nu o cunosti;

- herpesul se transmite si prin sarut, asa ca ai grija cu ce persoane intri in contact;

| Senroth a răspuns:

Desi majoritatea leziunilor provocate de herpes se pot vindeca si singure, persoanele afectate pot lua o serie de masuri pentru a ameliora simptomele:

- poti aplica niste comprese umede si reci de cateva ori pe zi, tinandu-le cate 20 de minute, astfel incat rana sa nu mai fie la fel de umflata si iritata;

- poti lua ibuprofen sau alte calmante pentru a reduce durerea, desi in cele mai multe cazuri aceasta nu este atat de grava incat sa necesite pastile;

- bicarbonatul de sodiu este foarte bun, in combinatie cu apa, astfel incat sa reduci inflamatia;

- foloseste unguente speciale care sa reduca iritatiile;

- evita alimentele prea acide, precum citricele sau tomatele in exces;

- foloseste creme cu protectie solara, mai ales pe perioada verii, cand sunt temperaturi extreme;

- spala-te frecvent pe maini;

- evita folosirea in comun a prosoapelor, sticlelor, aparatelor de ras, produselor cosmetice si alte materiale care intra in contact si cu pielea altor persoane a caror stare de sanatate si igiena nu o cunosti;

- herpesul se transmite si prin sarut, asa ca ai grija cu ce persoane intri in contact;