| mgtow a întrebat:

Daca un implant de un dinte de portelan costa 500€ unul metalic e la jumatate de pret nu? Rezistenta e aceeasi banuiesc numai ca e diferenta de culoare nu? Locuiesc in afara tarii si rog sa imi dea raspuns cine stie despre asta.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Huh! asa de mult 500 euro e la tine?! eu am gasit un medic in Salonic care ia pe un implant de masea din portelan la 165 euro...

Eu am un implant de masele din portelan facut in 2008 in Romania si pot sa spun ca si culoare nu s-a schimbat absolut deloc, nu s-a spart, nu s-a deteriorat absolut deloc, ca si pret pe vremea aia dadusem 300 lei.

As prefera portelan, nu metal.

| mgtow explică (pentru MihaelaDart):

Eu nu sant in tara si metalul ma atrage mai mult, nu imi pasa daca un dinte e metalizat si altul alb, asa par terminator laughing

| MihaelaDart a răspuns (pentru mgtow):

Stiu ca nu esti, cat nici eu nu sunt, eu am spus mai devreme de Grecia big grin... ai grija la fulgere! rolling on the floor daca vrei unul metalic

| mgtow explică (pentru MihaelaDart):

Ee interesant, ai facut copii? Eu astept prin septembrie sa plec pe comunitate zic ca o sa am noroc intruna.

| MihaelaDart a răspuns (pentru mgtow):

Nu am inteles ce ai vrut sa spui... ce copii si ce comunitate...

| mgtow explică (pentru MihaelaDart):

Credeam ca esti casatorita, comunitatea e prin europa cu trailerul

| mgtow explică (pentru MihaelaDart):

Raspunde si tu la comentariul de mai sus care i l-am adresat celuilalt user

| MihaelaDart a răspuns (pentru mgtow):

Parerea mea mi-am spus-o mai devreme, alt comentarii ce ai dorii sa las? Mai asteapta raspunsuri din partea userilor TPU ori incearca sa cauti si alt medic stomatolog unde sa te ia la mai putini bani... Se spune ca Grecia e mai scumpa fata de Italia sau Spania, in cazul tau ar trebui sa mai te informezi in privinta preturilor din clinicile stomatologice.

| Entice a răspuns:

Cel metalic e mai ieftin, nu neaparat la jumatate de pret. Metalul e mai rezistent decat portelanul, dar sa nu crezi ca portelanul e slab, e mai mult problema de aspect. Pentru dintii din fata, se foloseste portelan sau compozit pentru a da aspect natural. Maselele fiind mai putin vizibile, se poate folosi metal.

| mgtow explică (pentru Entice):

Ai auzit de amalgama dentara? E o compozitie de metale printre care 50% mercur, cand se freaca alimentele de el desprinde vapori care poate afecta metabolismul si nu prea stiu ce sa cred, unii zic ca nau avut probleme in 20 de ani si le tine bine, altii zic ca au pierderi de memorie si la rinichi, inima, etc. In unele tari sa interzis folosirea dar in altele inca mai e fiabil pareri?

http://www.saludaunclic.com/......00x500.jpg

| Entice a răspuns:

Sincer nu am auzit, dar in locul tau m-as feri de mercur si alte metale grele. Nu stii niciodata cum reactioneaza corpul tau. Trebuie sa fie si alte variante de metal dentar.