| Rombix a întrebat:

De cate ori va spalati voi pe dinti? De cate ori trebuie sa te speli intr-o zi pe dinti?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

O data-n sase luni. Ca nu mai am. A, nu, nu pasta de dinti nu mai am. Dinti. happy

| Adry05 a răspuns:

2 ori. Dimineata si seara.
Asta cu dupa-mese e discutabila. Unii zic ca e bine, altii ca nu pentru ca smaltul este deja `tensionat` in urma mancarii, daca mai folosesti si periuta de dinti imediat dupa risti sa-l deteriorezi.
Deci nu stii ce sa mai crezi. laughing Eu tot dimineata si seara zic ca e mai ok

| Bondarel99 a răspuns:

De 2 ori. Cel mai indicat cică ar fi sa te speli după fiecare masa.
Oricum e nu pot sa mănânc nimic dimineața dacă nu ma spăl înainte.
Important e sa te speli măcar o data pe zi pentru ca altfel se aduna bacteriile și vei avea problem cu dinții.

| PainTech a răspuns:

Recomandat e de 2-3 ori. Eu ma spal de 2 ori.

| VibeTrix a răspuns:

Fuegooo

| Elena9328 a răspuns:

Pe pasta de dinți scrie de doua ori. Dimineața și seara

| CleanHeart a răspuns:

De 3 ori, apropo periuta de dinti trebuie schimbata odata la 3 luni sau chiar mai devreme.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O data pe zi. Foloseste ata dentara cat mai des posibil. E foarte ieftina. Dupa ce te speli pe dinti, cu ata cureti tot ce nu ai reusit cu periuta.

| GeorgeBerbec a răspuns:

Recomandat este de 2-3 ori dar sa folosesti si apa de gura/ata dentara. Alti zic dupa fiecare masa. Eu port aparat dentar si mi-a fost recomandat sa ma spal dupa fiecare masa + apa de gura dar eu doar de 2 ori pe zi ma spal si apa de gura ocazional. Nu suport gustul ala care il lasa dupa ce te spel/clatesti.

| Anonim820 a răspuns:

De 2 ori pe an laughing)

| Kryeno a răspuns:

Este recomandat să te speli de două ori pe zi, dimineața și seara. De asemenea, este indicat ca după periaj să folosești apă de gură (înlătură bacteriile și mirosurile neplăcute din interiorul cavității bucale).