| anonim_4396 a întrebat:

De ce se sparg vasele de sange la ochi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| bubu_7778 a răspuns:

Vasele de sange de obicei se spar de la tensiunea arteriala mare.

10 răspunsuri:
assiris
| assiris a răspuns:

Tensiune intraoculara

| mariazet45 a răspuns:

Ai facut un puseu de tensiune, mergi la oftalmolog si iti da niste picaturi pentru scaderea tensiunii oculare e bine ca se intampla asa si nu s-a spart in alta parte de exemplu in cap si ai fi facut accodent vascular. Verificati tensiunea in general. si vasele de sange, colesterol. sanatate

| lost.in.rain a răspuns:

Hipertensiune arteriala si intracraniana - atat cunosc eu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Varsaturi repetate, tuse, raceli, etc

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si ce este de facut in afara de picaturi si verificat tensiunea? exista un anumit medicament care sa impiedice asa ceva?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Astazi m-am trezit cu vas de sange spart in ochi, am verificat tensiunea arteriala 120/80.
Asa ca ipoteza cu puseul de T. A. cade, niciodata nu am avut mai mare de 140/90.
Vasele de sange se sparg in ochi la ridicarea de greutati, stranut, tuse excesiva(pentru a evita se inchid ochii).
Sanatate-FLORIN

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Exista remedii pentru vase de sange sparte la ochi?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ma numesc viorica am 29 de ani si am o problema cu ochiul an vara mi-s-a spart o vena la ochiul stang acum mi-s-a spart la ochilul drept si ma doare am o pata de sange nu stiu ce sa fac am fost la doctor si mi-a zis ca n-am nimic ca este pe baza nervoasa

| MARIA_2470 a răspuns:

Tensiune arteriala mare

| benjamyn83 a răspuns:

Am fost plecat in tara si am condus mult si ziua si noaptea, am dormit putin si la un moment dat intr-o seara cand conduceam, la un popas un prieten mi-a zis ca am o pata in ochi, am aflat ca s-a spart un vas de sange. Avand trecere prin Bucuresti, am oprit la Spitalul de Oftalmologie unde m-au consultat medicii si mi-au zis ca nu-i nimic grav. Mi-au prescris o reteta si timp de o saptamana i-au acest medicament numit Tarsin 3 pe zi. Sper sa se retraga pata de sange.Multa sanatate tuturor!