| Alison95 a întrebat:

De vreo 3 zile mi-am pus aparat dentar fix de safir. Eu am malocluzie clasa a 2a, adica arcada superioara este peste cea inferioara, iar dintii de jos sunt inghesuiti. ah si am maxilarul mic.
Doctorul nu mi-a facut nicio extractie iar pe penultimele masele nu am montate inele din alea. Nu sunt sigura daca o sa mi se indrepte dintii in cazul asta. Exista cineva care a avut sau are aparat dentar care sa ma lamureasca? funda happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Clarodent a răspuns:

Buna,

Inelele nu sunt obligatorii fiecarui tratament in parte. Uneori se pun tubusoare, :) asa se numesc, prin care trece arcul, deci nu iti face griji.

In planul de tratament, daca medicul nu a mentionat nimic despre extractii, poate ca nu este necesar.

In cazul in care instinctul iti spune ca ceva nu este in regula, mai poti cere o parere a unui specialist ortodont.

Iti dorim o seara plina de zambete si multa sanatate!

Echipa Clarodent
www.clarodent.ro

| Alison95 explică (pentru Clarodent):

Nu sunt nici tubusoare. aparatul e de safir iar ultimii braketi prin care trece arcul sunt de metal

| Clarodent a răspuns (pentru Alison95):

Este in regula, nu iti face griji :).

Uneori se opteaza pentru bracket-uri de metal pe ultimii dinti deoarece sunt mai rezistenti.

O saptamana usoara.

Echipa Clarodent
www.clarodent.ro

3 răspunsuri:
| TheSoldier a răspuns:

Pai, doctorul nu ti-a pus aparat dentar degeaba, nu?