| arianaisflawless a întrebat:

Deci ajutor. De 1 luna ma tot înțeapă sânul. Nu e o durere mare, chiar nu e mare, dar văd că cu fiecare săptămână tot crește durarea înțepărurii și mie una îmi este chiar foarte foarte frică. Cu 2 genarații sau 3 în neamul din partea mamei o femeie ( de care știu eu ) a avut cancer la sân. Înțepăturile sunt la ambii sâni. Chiar nu știu ce să cred. Am o vârstă foarte foarte fragedă și multă lume spune că e din cauza creșterii. ori că am stat cu picioarele pe gresie. Dar eu simt ca nu e asta, si chiar mi-e foarte frica dar lumea din jurul meu imi spune ca nu am nimic. Acum stau si ma gandesc daca ei zic asta sa nu ma sperie? Daca chiar va intereseaza, am 13 ani.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| Cronki a răspuns:

Este imposibil ca la 13 ani sa apara noduli la san. Iti intarzaie ciclu? Daca apar sa stii ca, nu-s cancerosi din prima. Sunt niste noduli care au legatura cu ovarele/uterul. Odata ce ai noduli la san cu siguranta ai si chisturi la ovare. Nu e nimic de speriat, peste 50% dintre fete au aceasta problema. Daca ai suspiciuni mergi la un ecograf bun/performant.

| arianaisflawless explică (pentru Cronki):

Chiar îmi întârzie. Adică mie imi vine menstruația odată la 2 luni, dacă nu și 3.

| Cronki a răspuns (pentru arianaisflawless):

Nu te bucura, nu e in regula deloc daca intarzie asa mult.
Asa se explica intepaturile care le simti la san (nivel crescut de estrogeni fac sa apara fibroadenoame la san). Fiecare luna de intarzaiere poate sa insemne un chist la ovare. Nu vreau sa te sperii, daca neglijezi situatia, in cativa ani o sa apara noduli la san si chisturi la ovare. Mergi la medic, faci si o ecografie, mai bine sa previi decat sa tratezi. Banuiesc ca va prescrie o cura cu anticonceptionale.

| arianaisflawless explică (pentru Cronki):

Nu am spus niciodată că mă bucur că îmi vine la 2 3 luni. De fapt e foarte frustrant să nu știi când îți vine. Poate ești la școala, la muncă, afară cu prietenii, dar în schimb, ca să nu îmi pierd ideea, vreau să spun că mătușa mea are 46 de ani și are menstuația la fel de dereglată ca a mea, și e sănătoasă tun, mulțumim lui Dumnezeu. chiar nu înțeleg. Și mulțumesc din suflet pentru ajutor, vă mulțumesc tuturor. ❤️
Apropo : Înțepăturile s-au agravat rău de când am pus întrebarea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si ce astepti? mergi la medic, si nu te speria fiindca chiar daca e ceva grav, esti tanara, puternica si se poate trata.personal cunosc doua femei una vindecata complet, si una care face tratament la cluj si se simte bine.deci nu te speria, porneste cu incredere si daca e nevoie lupta.nu de frica ai nevoie ci de curaj si incredere.sanatate.

| Vlach a răspuns:

Du-te la medic, nu se stie ce poate fi

| VooDau a răspuns:

Hei, nu ai de ce sa-ti faci griji, stiu persoane care au avut aceeasi problema, daca Doamne-fereste era cancer s-ar fi manifestat si prin alte moduri intr-o luna, nu doar prin intepaturi, este un lucru normal si nu ai de ce sa-ti faci griji (dupa parerea mea) dar totusi poti sa consulti si un medic. Multa sanatate!

| alexandra1020 a răspuns:

Buna...durerea poate fii si din cauza ciclului sau pentru faptul ca ai racit dar sa ai cancer la san nu te mai gandi la asa ceva pentru ca asta se descopera prin analize nu printr-o durere la nivelul sanului! Sau poate te-ai lovit la asta te-ai gandit? Ca sa ai cancer eu stiu ca trebuie sa ai si niste ganglioni... oricum calmeaza-te dar vorbeste si cu mama ta! Pup