| anonim_4396 a întrebat:

E adevarat ca ouale care au un cod care incepe cu cifra 3 sunt nocive? Care sunt sanatoase?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Cele care incep cu cifra 0. Apoi sunt tot mai rele... 1, 2, 3.

Elianna
| Elianna a răspuns:

Am cautat azi in piata oua cu 0 sau 1; nici pomeneala sa fie asa ceva.Toate erau cu 3.Cand am gasit undeva cu 2 am zis ca l-am prins pe D-zeu de picior!(exagerez si eu!)
Gainile care fac oua grad 0 sunt crescute in curte, vad iarba si o ciugulesc, vad soarele, racaie in nisip, nu sunt stresate decat de cocos, sunt hranite cu boabe sau produse naturale. Cele care fac oua de grad 3 sunt crescute in baraci fara lumina naturala, inchise in custi multe gramada, nu vad pamantul sau iarba, sunt hranite cu furaje cu chimicale, se bat intre ele si nu fac altceva decat mananca si oua.
@Regis-Intrebare:ceea ce face familia aceea in ap.confort III iti influenteaza tie sanatatea? Nu este mai important ce bagi tu in gura decat ce face altcineva, in lumea larga?

| anad a răspuns:

"Ouăle marcate cu cifra 3 provin de la găini crescute în baterii şi reprezintă, din păcate, peste 90% dintre ouăle comercializate în România.

Ouăle care provin de la găini crescute pe sol sunt marcate cu cifra 1, cele de la păsările dezvoltate în aer liber cu cifra 2, iar cele ecologice - cu 0. Acestea din urmă sunt cele mai sănătoase" (http://www.jurnalul.ro/......04304.html )

lolita
| lolita a răspuns:

Ouale cu cifra 3 provin de la gaini stresate, din pacate pe iata majoritatea sunt oua de genul asta. dar nu-ti fa giji ca oricum sunt bune.

regis
| regis a răspuns:

O tampenie. Ma doare in cot cat de stresate sunt gainile care produc acele oua, oricum noi suntem mult mai stresati decat ele. Si de ce sa iti faci probleme pentru niste gaini care nu au suficient spatiu, cand sunt familii intregi care se inghesuie intr-o garsoniera confort III?

regis
| regis a răspuns:

@anelaubed - nu ai inteles ideea, era vorba despre prioritati. Noi mancam de 70 de ani oua crescute de gaini "stresate" si acum ne luam dupa occident, doar ca occidentul isi poate pune aceasta problema dupa ce a rezolvat toate celelalte chestiuni mult mai arzatoare. Sincer, imi permit sa imi fac mai multe griji pentru familia inghesuita intr-o garsoniera, decat pentru gainile inghesuite intr-o ferma avicola. Si imi pasa mai mult de stresul pe care il indur zilnic decat de cel pe care mi-l transmite un ou de gaina.
Dupa ce fiecare om care munceste cinstit in tara asta isi va permite un trai decent, vom putea vorbi despre alimentatie sanatoasa, despre poluare sau despre drepturile animalelor, pana atunci acestea raman forme fara fond, praf aruncat in ochii maselor, care trebuie sa primeasca subiecte de dezbatut. Este mult mai convenabil sa vorbim despre stresul transmis prin oua decat despre cel generat de escaladarea somajului, cresterea impozitelor, diminuarea salariilor, lipsa strategiilor macroeconomice, lipsa politicilor anticriza, nesiguranta zilei de maine, insecuritatea care ne pandeste la tot pasul samd.

regis
| regis a răspuns:

@ideea - din pacate asta este tendinta de care vorbeam. Ne doare in cot de cei care se inghesuie in garsoniera atata timp cat nu suntem noi in cauza. Totul e ca gainile sa aiba suficient loc in boxe si sa fie fericite atunci cand le iese oul prin fund.
Stai linistita, ai ingurgitat de cand te-ai nascut ouale acestor gaini si nu ai patit nimic. Acum insa, cand stresul iti domina viata, este mai bine probabil sa crezi ca ti se trage de la ouale pe care le mananci...

| RoxiutzaRux a răspuns:

Cele care incep cu 3 sunt nesanatoase

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Anelaubed @regis: fiecare cu ce-l doare. Aveti dreptate amandoi. Eu nu stau intr-o garsoniera cu alti n si la ora actuala ma preocupa ce ingurgitez.

| ^__^S.y.m.o.^__^ a răspuns:

Da, din cate stiu cele a cariu cod incepe cu 5 sunt bune, insa sunt fff scumpe...