| miky06 a întrebat:

Eu sunt in italia si am fost la medic acum 3luni de zile in romania si mia prescris medicamentul Hepaid acum l-am terminat ca de la farmacie nu au vrut sa-mi dea mai multe cutii si as vrea sa-l cumpar dar nu stiu cum se cheama in italia astept raspuns iar din romania nu are cine samil trimita si nu vreau sa incurc cu curieri sau ceva de genul asta as vrea sa stiu cum se numeste in italia

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Miky,
Hepaid-ul este un produs naturist romanesc ( producator" Sun Medic" - Romania: http://www.sunmedic.ro/default.asp?pID=8&lng=RO ), In cazul in care a fost exportat in Italia, se va gasi acolo tot sub denumirea de "Hepaid"!--- este un amestec de mai multe plante!

Daca nu vrei sa comanzi produsul din magazinul virtual al producatorului(http://www.doctorulverde.ro/)sau, din oricare alt magazin virtual, atunci inlocuieste Hepaid-ul cu alt produs naturist hepatoprotector care se gaseste in Italia --- sotul meu foloseste armurariu http://www.formula-as.ro/......riul-6796. Farmacistii( din orice loc din lume) daca le spui principiul activ dintr-un produs, vor stii ce anume sa-ti recomande. De exemplu, daca ai nevoie de un produs naturist care sa contina armurariu, este suficient sa le spui denumirea latina a plantei :Sylibum marianum. Sper sa te descurci acolo, in Italia, caci produse naturiste cu proprietati hepatoprotectoare sunt peste tot! Numai bine!

4 răspunsuri:
soothe
| soothe a răspuns:

Este denumirea sub care o formula de medicina traditionala ayurvedica se vinde in Romania. Este un hepatoprotector. Imi este greu sa cred ca o vei gasi in Italia chair sub alta denumire deoarece acolo legislatia privitoare la medicina alternativa este mai stricta decat in Romania. Nu ai altceva de facut decat sa rogi sa iti aduca cineva care vine din Romania sau sa gasesti in Italia un doctor care se ocupa de medicina ayurvedica. Inteleg ca ai probleme cu ficatul (vreo hepatita veche). Success si multi sanatate!

soothe
| soothe a răspuns:

Am totusi o problema cu intrebarile tale. Chestia cu 8 masele si acum cu Hepaid-ul. Te cam joci cu timpul nostru.

| darrio2007 a răspuns:

Am cautat pentru tine dar nu am gasit alta denumire.Cauta-l sub aceeasi denumire si acolo.Vad ca i se face reclama si in alte state europene nu numai in Romania.Are multe substante in compozitie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aici ai compozitia in limba latina, mergi cu ea la farmacie si arat-o (SAU la farmacii naturiste, sunt cu siguranta in Italia)
- capparis spinosa, cichorium intybus, tamarix gallica, cassia sophera, emblica officinalis, terminlia chebula, terminaria belerica, eclipta alba, phyllanthus niruri, boerhavia diffusa, terminalia arjuna, solanum nigrum, tinospora cordifolia, fumaria officinalis, achillea millefolium, berberis aristata, plumbago zeylanica, embelia ribes, solanum xanthocarpum, mandur bhasam (oxid feric).