| YayuK a întrebat:

Fructele Acai Berry.
Tot am auzit de ele ca-s bune in diete si ca dau multa energie. Dar unde dumnezeu le gasesc in Romania?laughing Nu vreau pastile pe baza l; or sau mai stiu eu ce altceva. Vreau fructe fructe! Se gasesc si in Romania sau doar prodse pe baza lor?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Leocerba a răspuns:

N-am auzit de fructele astea.
Am gasit repede cateva informatii aici:
http://terapii-naturale-online.ro/acai-euterpe-oleracea/
Si am gasit ca, la noi, in stare pura, nemodificate-n sucuri sau altceva, le poti gasi doar congelate, rar, la raionul
de mofturi fine, prin unele magazine alimentare mari. Si nu glumesc. Sunt uneori aduse cateva produse scumpe, branzeturi speciale, anumite dulciuri, fructe-legume mai rare. Intreaba la magazinele mari.
Dar de ce nu preferi fructele romanesti? Se fac acusica ciresele, vin fructele de padure, afinele noastre. Crezi ca ele nu acopera cererea ta? Mai ales ca sunt proaspete...eu abia astept.
PS. N-as da niciodata ciresele din mana pe acaiul de pe gard! :))

| YayuK explică (pentru Leocerba):

Ufff...il vreau pentru dietalaughing. Dar nu stiam ca il pot gasi congelat. Am sa incerc totusi. Si cat despre fructele romanesti, le ador. Abia astept capsunelele.Cirese nu prea pentru ca imi e frica de "carnita" din elelaughing