| HellGirl0 a întrebat:

Hei! Am observat joi dimineata o secretie maronie pe chiloti. A continuat cate putin, insa nu am luat-o in seama.Sambata dimineata am observat sange, desi menstruatia mi-a venit pe data de 11 luna aceasta.Sambata seara m-am spalat in zona vaginului cu ceai de musetel (la recomandarea unei femei,care mi-a spus ca face bine la secretie,dar asta a fost de mult).
In seara asta chilotul meu era putin patat de la secretie (dar era alba). Cand m-am sters, a ramas sange pe servetel. Pe 18 luna aceasta am iesit cu prietenul meu si am mers apoi acasa la el. Nu ne-am spalat pe maini,inainte statusem pe o banca."Ne-am jucat putin"insa a folosit doar degetele. Si azi,spre exemplu,am facut sport (am alergat,am jucat fotbal,baschet) si am o problema: abia alerg un minut usor,si dupa ma doare in piept si nu pot respira foarte bine (asta de cateva luni). Insa nu m-am oprit, am jucat vreo jumatate de ora.

De la ce poate fi? Am incercat sa dau cat mai multe detalii.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

N-ai precizat la ce se referă întrebarea ta : la acea secreţie maronie, la secreţia albă sau la durerea din piept ( şi faptul că nu poţi respira )...

În privinţa secreţiei maronii sunt posibile mai multe afecţiuni/situaţii :
* o dereglare hormonală
* o anexită ( răceală la ovare )
* simptome posibile în perioada ovulaţiei ( apar la unele fete/femei, uneori )
* diverse infecţii vaginale/vaginite, sau unele afecţiuni patologice ( ale organelor reproductive ) - vezi linkul http://www.contraboli.ro/......-anormale/

Înclin să cred că este vorba despre ULTIMA situaţie, mai ales având în vedere că ai avut şi întârzieri ale menstrei.

TREBUIE să faci un control ginecologic, unde îţi va face o ecografie ovariană sau una vaginală pentru a verifica starea ovarelor/uterului şi trompelor uterine, eventual şi un test de secreţie vaginală.

La ginecolog poţi merge şi SINGURĂ ( FĂRĂ mama, chiar dacă eşti minoră; n-ai precizat vârsta ), TREBUIE doar să ai la tine : actul de identitate + Trimitere ( de la medicul de familie sau de la Cabinetul şcolar ) + Programare ( pe care o poţi face telefonic sau personal ).

Toate cele bune.

| OnuOnulică a răspuns:

Ne-am jucat putin"insa a folosit doar degetele? lol
Pai asta e devina.

| HellGirl0 explică (pentru OnuOnulică):

De ce ar fi asta?-.-"am facut asta si inainte si nu s-a intamplat