| Ryx a întrebat:

Hei! Cum imi va scoate maseaua (a treia din spate stanga-sus) daca e rupta si nu mai are de ce sa apuce? E dureros?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| AlexanderAdrian a răspuns:

Mda deci in primul rand repet, ala nu-i spray paralizant, e spray cu lidocaina care amorteste nu paralizeaza, in fine, nici spray-ul paralizant nu paralizeaza dar sa lasam.

Injectia nu doare, problema daca nu mai are de ce sa apuce e ca taie putin in zona din gingia care a acoperit probabil cioturile, si va trage cu un instrument special scobind oarecum zona. Asta se simte si cam...doare. Dar sa zicem ca e suportabil, ii poti cere dentistului sa se opreasca din cand in cand. Eu asa am facut si pana la urma n-a durat prea mult si n-a durut tare. Cam curge sange iti va pune un pansament enervant si va trebui sa il schimbi acasa cu altele pe care ti le va da si sa te duci la control dupa cateva zile si eventual de doua ori.

| Ryx explică (pentru AlexanderAdrian):

Aoleuucrying( cred ca e foarte naspa ....si totusi mai simt cam 1 mm de masea iesita in afara

| AlexanderAdrian a răspuns (pentru Ryx):

Foarte naspa nu, dar e cam suparator, mai ales chestia aia care trebuie s-o tii in locul respectiv contra sangerarii. Mai are si medicament din ala cu miros tampit si nu-ti poti inghiti saliva si din cand in cand mai scuipi saliva pe unde apuci pana ajungi acasa. Te-as minti daca as zice ca-i simplu. E insa posibil ca tie sa iti amorteasca gingia mai tare de la injectie si sa simti mai putin. Raclajul ala doare in sens de apasare, nu doare nici pe departe ca nervul afectat de o carie sau in sens intepator. Deci nu dispera ca extractia nu dureaza deloc mult.

| Ryx explică (pentru AlexanderAdrian):

Nu prea conteaza ce se intampla dupa aceea, ma intereseaza atunci crying
Cam cate minte dureaza? Imi e foarte frica si m-am speriat tare cand ai zis ca o sa imi taie din gingie

| AlexanderAdrian a răspuns (pentru Ryx):

Pai exact taiatul ala n-o sa-l simti ca nu-ti taie o tona, doamne fereste. Uite daca ai un colt iesit, s-ar putea nici sa nu taie doar sa scobeasca cu un instrument special sa scoata tot dinauntru, si asta doare dar relativ suportabil. Cate minute, pai eu i-am spus sa mai faca pauze, probabil maxim 5 minute...Nu prea mai tin minte dar n-a durat foarte mult.

| Ryx explică (pentru AlexanderAdrian):

Ok,presupun ca o sa doara mai tare decat la plombat laughing

15 răspunsuri:
| PeFuga a răspuns:

Daca nu mai sunt decat cioturi din ea, probabil va taia putin si din gingie ca sa scoata tot. Nu-ti fa griji, o sa ti se faca anestezie locala (injectabila). O sa simti intepatura, apoi dupa cateva minute vei amorti. In timp ce face extractia o sa simti ca umbla acolo, insa nu va fi durere ci doar disconfort. Daca simti ca tot te doare, spune-i dentistului asta. Uneori este nevoie sa se suplimenteze doza de anestezic.

| Ryx explică (pentru PeFuga):

O sa doara?

| PeFuga a răspuns (pentru Ryx):

Ti-am zis deja: daca anestezia prinde din prima, nu va fi durere, ci doar un disconfort local.

| Moryami a răspuns:

Orice masea ti-ar scoate, mai intai iti da cu un spray paralizant si apoi, din neferice iti face o mica mica injectie happy Ouch. Iar apoi cand iti scoate maseaua n-o sa simti nimic =]

| AlexanderAdrian a răspuns (pentru Moryami):

LOL nu paralizant doamne fereste, e un spray care amorteste pielea pentru a nu simti acul si intrarea serului si e in general spray cu lidocaina. Injectia nu se mai face cu ace prea mari si nu doare.

| Moryami a răspuns (pentru AlexanderAdrian):

Omule esti batut in cap, e tot aia -_-

| AlexanderAdrian a răspuns (pentru Moryami):

Crezi ce vrei - spray-ul paralizant e pentru infractori si nu le amorteste nimic. Le irita caile respiratorii

" contine 80mg de substanta CS (ortho-chlorobenzalmalononitrile) puternic iritanta pentru ochi, piele si caile respiratorii"

spray-ul pentru uz dentar AMORTESTE nu irita si contine LIDOCAINA.

Daca amortirea si paralizarea e tot una la tine, crezi ce vrei da nu-i insulta pe altii cand tu confunzi termenii. Inteleg ca nu-ti convine ca n-ai dreptate si folosesti termeni aiurea dar asta e realitatea.

E nasol ca nu se poate spune spray amortitor sau amortizant dar ce sa-i faci, asta e un spray cu lidocaina care amorteste. Paralizia indusa de exemplu se refera la muschi, nu poti paraliza o gingie ca gingia n-are muschi.

| PeFuga a răspuns (pentru AlexanderAdrian):

La o extractie de acest fel se face anestezie injectabila, nu cu spray. Acel spray nu este suficient de puternic pentru a amorti.

| Bia01 a răspuns:

Eu mi-am scos maseaua a doua din spate stanga-sus laughing)) stai linistit, nu trebuie sa-ti faci tu griji de ce apuca, ca stie stomatologul...in ceea ce priveste durerea, la inceput o sa-ti faca anastezie, nu simti mai nimic cand ti-o scoate. dureaza si repede, apoi cand se duce anestezia e putin dureros...dar daca ramai calm si nu te gandesti la ea totul o sa fie bine. succes!

| Stanescu_Maria_1994 a răspuns:

Poţi să îţi dai cu un spray paralizant sau să te duci la dentist