| Ruxandra15 a întrebat:

Hei. Deci aseara parintii mei s-au certat rau si mama s-a enervat si a trantit usa.In momentul ala geamul s-a spart si sa taiat rau la picior. Toata casa este plina de sange am strans cat am putut. Problema este ca mie imi este rau de la sange. Eu astazi am avut test si cand sa invat aseara hop au inceput sa se certe. Am tipat la ei pentru ca nu mai pot de cand sunt la scoala tot timpul se cearta am ajuns sa-mi doresc moartea. Astazi am fost si la psiholog. Nu pot sa merg zi de zi la psiholog o sa zica omul ca sunt nebuna. Intrebarea este: Ea nu a mers la medic nici aseara si nici azi. Poate sa pateasca ceva daca nu mai sangereaza? Specific ca aseara cand i-am desfacut bandajul era vanata si are o gaura de vreo 2 cm si 1 adancime.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
33 răspunsuri:
| Mihaisiatat06 a răspuns:

Se va indrepta stai linistita dar ar trebui sa se stea internata cateva zile in spital.insatosite rapida

| untipdetreaba a răspuns:

Poti fi mai exacta unde este taiata la picior?

| rapp2020 a răspuns:

Ar trebui sa mearga la urgenta sa-i faca un anti-tetanus

| GeorgyGirl a răspuns:

Daca merge la medic cat mai repede nu are ce sa se intample grav dar sa mearga acum cat e bine si nu s-a infectat, si imi pare rau ca se cearta zilnic e pacat de fata cu copilul parintii sa se certe asa de des.te inteleg si imi pare rau pentru tine, de ce nu incerci sa vorbesti cu ei sa le spui ca nu mai suporti viata asta si ca nu te poti concentra nici pe scoala nici pe nimic din cauza lor.imi pare rau pentru tine

| Ruxandra15 explică (pentru untipdetreaba):

La piciorul drept la coapsa chiar la mijlocul coapsei.

| KodrutZ a răspuns:

Mergi linistita la psiholog. El e acolo sa discute cu cei care il viziteaza, nu sa isi faca pareri. Despre ai tai... numa' de bine.

| Ruxandra15 explică (pentru KodrutZ):

Cat sa tot merg o sa zica ca n-am ce face acasa. Ce o sa zica colegii cand eu lipsesc ca merg la psiholog o sa zica ca trebuie sa ma internez la nebuni. Oi fi eu nebuna ca asa zice lumea pe motiv ca aveam ganduri sadice dar nu stiu care e mai nebun dintre mine si ei.

| untipdetreaba a răspuns:

Ssss la coapsa atunci ai hrija mare e o zona sensibila...

| Prezidentul a răspuns:

Trebuie sa intelegi ca nu este vina ta motivul pentru care parintii se cearta. Indiferent de ce sfaturi incerci sa le dai ei te considera tot "un copil" si vor face totul cum doresc ei.

| Ruxandra15 explică (pentru Prezidentul):

Bine in afara de asta fiindca eu daca tip ma auzi de la 3 blocuri distanta deci aseara i-am acoperit pe amandoi dar ea a trantit usa si geamul s-a spart bine nu mai zic c a a trebuit sa ma catar pe boxa ca sa pot sa ies din camera dar ma rog

| KodrutZ a răspuns (pentru Ruxandra15):

Psihologul e ca un duhovnic pentru mileniul asta. Nu te doara pe tine capul de altii si parerea lor, e vorba de viata ta si pacea ta interioara. Colegii pot sa zica ce vor, nu pe baza spuselor colegilor se fac internarile la ospiciu. Daca majoritatea are o anume parere, asta nu o face si corecta.
P.S. Parintii de genul alor tai merita dusi intr-o zona de razboi si lasati acolo vreo 2-3 luni. Sa vada si ei cum e.

| Prezidentul a răspuns (pentru Ruxandra15):

Probabil nu se inteleg bine. Ai putea sa stai mai mult timp cu ei doi impreuna ca sa ii observi si daca chiar sunt certati, sa incerci sa ii impaci. Bafta smug

| apocalipsa555 a răspuns:

La spital ar trebui sa mearga, poate face infectie sau ceva de acest gen asa ca mai bine sa fie consultata de medic
Insanatosire grabnica

| Ruxandra15 explică (pentru Prezidentul):

Ce sa impac un alcoolic cu o femeie calma nu merge. E ca si cand ai pune un catel si o pisica sa manance din acelasi vas

| Ruxandra15 explică (pentru apocalipsa555):

Am curatat-o aseara dimineata cred ca sa curatat singura ca am plecat la 7 si ea la 8

| mont a răspuns (pentru Ruxandra15):

Poate se lasa de baut intr-un final. Sau poate il convingeti sa o faca.

| Ruxandra15 explică (pentru mont):

Nu ai cum sa te pui cu un nebun. Sti cum e prostul e prost pana moare asa si nebunul un nebun nu isi revine la 60 de ani.

| mont a răspuns (pentru Ruxandra15):

Si mama ta ce parere are? Ai incercat sa discuti cu ea despre problemele astea cand el nu e de fata?

| Ruxandra15 explică (pentru mont):

Da am vorbit cu ea si a zis ca ce s-a intamplat ieri e de neiertat. A zis ca a fost la politie azi ca ieri a amenintat-o ca o omoara. A zis ca o sa divorteze cat mai repede de el pentru ca a stat cu ea doar pentru bani el isi bea tot salariul de 1400 lei si noi trebuie sa ne descurcam cu 2500 cand eu dau la meditatii 800

| mont a răspuns (pentru Ruxandra15):

Daca a fost la politie e ok. Speram la o rezolvare cat mai rapida. O sa ai parintii divortati, dar decat asa scandaluri si probleme mai bine divortati.

| CelineJanina1982 a răspuns:

Duo la doctor cat de curand poti pentru ca nu stii ce are sigur si mai bine ar fi sa o duci la un control

| KodrutZ a răspuns (pentru Ruxandra15):

Damnit, pai sa scoata certificat medico-legal pentru taietura. Sa ii faca plingere betzivanului pentru tentativa de omor sau nah, vatamare corporala grava. Divort repejor si gata. Sint foarte rare cazurile in care alcoolicii isi revin, mai ales in conditiile asistentei de la noi pentru cazurile astea care e ca si nula.
P.S. Legat de meditatii, am o mare parere, dar nu e cazul in discutia de fata.

| koalalala29 a răspuns:

Are nevoie de consult medical

| Ruxandra15 explică (pentru KodrutZ):

Azi am luat 9 la germana si mi-a facut circ ca ea plateste nu stiu cat daca nu am stiut sa traduc ceva e vina mea?

| KodrutZ a răspuns (pentru Ruxandra15):

Si 9 ce are? 9 e ala un pic mai mic decit 10, care e nota maxima, corect? Nu am mai fost de mult pe la scoala...
P.S. Zi-i sa iti dea tie juma' din banii de meditatie si ia si invata singura. Nu de alta, dar e pacat sa ai netul asta care geme de resurse educationale extraordinare si sa dai bani unor oarecare ca sa te puna sa faci ce ai putea si singura. Hint: Khanacademy.org

| Ruxandra15 explică (pentru KodrutZ):

Fac meditatii cu profesoara de la scoala.

| KodrutZ a răspuns (pentru Ruxandra15):

Banuiesc ca nici aia nu o face gratis...

| Ruxandra15 explică (pentru KodrutZ):

E normal sa nu fie gratis, dar daca isi doresc sa am un viitor intr-o tara straina pentru ca Romanica e tara mortii lente trebuie sa faca sacrificii. Maiales ca eu sunt risipitoare si trebuie sa invat pentru a avea dupa 20 de ani un salariu de cel putin 2300 de lei.

| KodrutZ a răspuns (pentru Ruxandra15):

Ete fis, risipitoare. Totul se educa, inclusiv obiceiurile si poftele. Viitor poti avea oriunde.

| Ruxandra15 explică (pentru KodrutZ):

Acum daca imi dai 1000 de lei numai sa imi zici sa-i cheltui ca in 3 ore nu mai sunt.