| anonim_4396 a întrebat:

Hei! Eu beau cafea si as dori sa renunt deoarece nu prea imi place insa daca nu beau ma simt ff obosita. As dori sa stiu daca exista niste pastile sau vitamine (sau ceva de genu )care iti dau energie, daca da la ce pret. Funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| micurutza2005 a răspuns:

Daca nu se face abuz de cafea ea chiar e benefica dar sa fie cafea naturala nu ness are multe alte proprietati benefice pentru organism pe langa senzatia de energie pentru asta trebuie sa stii cum se bea cafeaua corect si anume intre 9.30 -11.30 dimineata pentru ca daca o bei mai devreme nivelul de cortizon un hormon este mai mare pana la ora 8 dimineata cand incepe sa scada el anihileaza efectul benefic al cafelei daca o bem mai devreme iar dupa ora 18 iar nu se mai bea cafea pentru ca nu mai e benefica pentru ca nivelul de cortizon incepe sa creasca pana la ora 8 dimineata. daca zici ca nu iti place cafeaua desi sant mai multe arome poti sa incerci si altele sau sa pui lapte in ea. daca nu exista niste vitamine foarte bune care se pot lua pe termen mai lung se numesc supradyn energy au 13 vitamine 9minerale siQ10 tot ce trebuie pentru organism sa ai energie si sa te simti bine inca de la prima doza luata dimineata o sa fi bine.mai poti manca banane mere fructe de padure cu miere si acestea dau energie banana are magneziu etc. pentru oboseala.mai poti bea ceai negru cu lamaie multa si miere sau ceai verde.si bea mai multa apa esti obosita si daca nu bei suficiente lichide si te deshidratezi apare atunci si durerea de cap in plus.

3 răspunsuri:
| cristimihailov a răspuns:

Buna,

Poti sa incerci cu ceai negru, in loc de cafea, si baut putin mai multa apa dimineata...

Sau pur si simplu sa iei un mar dulce si sa il mananci. Zaharurile din el te-ar putea revigora...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Tie iti trebuie pastile de cap, normal ca te simti obosita, cafeaua este drog si are efect ca atare, daca nu o consumi organismul ii simte lipsa si iti da senzatii de oboseala.

| GigelFermecatu a răspuns:

Nu o mai bea atat iti pot spune.Un mar te tine treaz/treaza mai bine decat o cafea din cauza zaharului.Mai bine mananca multe mere pe zi ca sa ai o viata sanatoasa si sa ramai traz/a mai bine