| Labirintdesentimente a întrebat:

Hei, TPU sad Mi s-a umflat foarte tare o măsea. Cum sa fac sa se dezumfle mai repede ca sa pot ieși si eu in oraș? crying(

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Cel mai probabil, ai un abces dentar ( puroi la măsea ) şi NU-l poţi trata "acasă".
Cel mult, poţi să-ţi pui o compresă cu apă rece pe maxilar ( în exterior, pe faţă ) în zona unde este inflamaţia/abcesul.

TREBUIE să mergi la medicul stomatolog pentru a vedea care este motivul acelui abces : eventual, o să-ţi facă un drenaj ( ca să aibă pe unde se scurge puroiul ) şi o să-ţi prescrie un antibiotic adecvat!

Toate cele bune.

| Labirintdesentimente explică (pentru bursuc001):

Am fost la stomatolog. Faza e ca mie mi-a cazut maseaua, dar a ramas un coltisor din radacina aflata in gingie sad Cand am aflat ca nu e masea de lapte si ca trebuie sa imi scoata radacina, am zbughit-o de acolo crying Chestia cu compresa da rezultate cam in cat timp? Mi se va dezumfla? :/ sad

| bursuc001 a răspuns (pentru Labirintdesentimente):

Din PĂCATE, trebuie s-o "zbugheşti" ÎNAPOI la stomatolog pentru ca să-ţi scoată acel colţişor de rădăcină deoarece el a provocat INFECŢIA gingiei!
Dacă obrazul/falca este inflamat/ă la exterior, atunci este posibil ca inflamaţia să se mai reducă ( temporar ) dacă pui comprese reci!
NU este sigur, depinde cum "reacţionează" organismul tău şi depinde cât de puternică este infecţia...

Deci, vrei/nu vrei, TREBUIE să mergi înapoi la stomatolog!

Multă sănătate.

| Labirintdesentimente explică (pentru bursuc001):

Ma va dureaaaa crying(( In plus, mama are trei astfel de masele si nu a mers la stomatolog. Si la ora actuala nu are nicio problema. Mi-e atat de frica sa merg.crying(

| bursuc001 a răspuns (pentru Labirintdesentimente):

NU te va durea pentru că te anesteziază local happy

| SkyPilot a răspuns:

Mergi la dentist. De obicei trebuie sa o lucreze ca sa se dreneze abcesul si iti va prescribe antibiotice. Dupa cateva zile te cheama ca sa puna plomba. Daca e foarte rau stricata, iti va pune o coroana.

| BossuBonusat a răspuns:

Baga vata cu spirt in ureche sau aprinde o tigara baga tigara in ureche pana se stinge sau trage din ea si tine fumul la masea dupa scoate-l afara

| EUtuSIoUMBRELA a răspuns:

Ti gheata pe obraz unde se afla maseaua