| LoredanaGn a întrebat:

Help! Cum aș putea slăbi repede? Am luat mult în greutate și nu știu de ce... sad
Funda!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Miscare pe acasa, cauta cardio pe Youtube, mergi cat mai mult pe jos, urca si coboara scari etc.
Evita prajelile, dulciurile, sucurule din comert, grasimile, fast food, patiserie, paine alba.

| RAY a răspuns:

Manci asa macar cateva zile apoi manci ce vrei, mare atentie la gustarile mici, fara dulciuri, sucuri dulci

dimineata proteine carne, oua, cartofi

dupa masa proteine impreuna cu carbo adica cu brocoli

seara fructe

http://calorii.oneden.com/

dupa slabire te vei ingrasa mai rapid, dupa slabit nu trebuie sa revi la stitul asta de viata vechi
, trebuie sa faci culturism, cardio, urci 9 etaje zilnic vreo 60 de minute sa vezi cum slabesti plus o dieta sub 1000 de calorii, garantat slabesti, dietele nu functioneaza, 95% din cei care le urmeaza pun dublu cat au slabit,totul sta intr-un stil de viata sanatos si sport mult,ca fata trebuie sa faci culturism ca nu ai masa musculara,avand masa musculara mai multa arzi grasimea mai rapid

manca oua fierte si cartofi, carne de porc, pui, peste, orez, fasole supe ca tin de foame

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Te indragostesti. Cel mai garantat succes in slabit.

| MeForeverAlone a răspuns:

Eu o să-ți dau câteva sfaturi:
1. Bea multă apă între mese, corpul tău are nevoie de apă doar că fiind frig afară manifestă setea prin foame, și nu-ți dai seama. E important să bei un pahar cu apă cu 30 de minute înainte de masă, ca să curețe stomacul, și să aștepți măcar 45 de minute după masă, dacă poți o oră e și mai bine. E vorba de focul digestiv, e important ca ficatul să ardă mâncarea cum trebuie, dacă bei apă direct după masă sau în timpul mesei e ca și cum ai arunca un pahar cu apă rece peste focul din sobă. Astfel, digestia va fi îngreunată, mâncarea va ajunge mai greu în sânge și în consecință, te îngrași.
2.E important să nu mănânci seara. Se zice că micul dejun să-l mănânci singur, prânzul împarte-l cu prietenii iar cina da-o dujmanilor. Incearca deci sa mananci mai putin seara, sau daca poti sa sari pste cina ar fi si mai bine pentru ca ai slabi destul de mult, intr-o saptamana ai scapat de aripioare. ( sper ca stii ce sunt)
Daca sari peste cina sau mananci putin seara poti sa mănânci un fruct, două, când ți se face foame, și așa nu trebuie nici să ții dietă pe parcursul zilei.
3. A treia variantă ar fi să faci sport, dacă ai timp, dacă ai puterea, se găsesc pe Youtube o mulțime de exerciții pentru slăbit, la burtă, la șolduri, celulită, orice vrei.

În rest ce să zic, ai grijă la alimentele făinoase și la cartofi, pentru că prosele din făină și catofiii cam îngrașă, dacă mănânci carne des ar de preferat pieptul de pui și ai grijă la dulciuri, nu renunța de tot la ele dar nici nu exagera.
Baftă!

| nugasescusernameliber a răspuns:

Slabirea rapida stii si tu ca nu este recomandata, kilogramele vor revenii la fel de rapid si mai multe.
Daca nu stii de ce ai luat in greutate iti recomand niste analize, poate ai dereglari hormonale, probleme cu glanda, si dietele mai rau iti fac.
Daca insisti sa ti cura, axeaza-te pe un regim bogat in legume(sunt pline de apa, slab calorice, au fibre si tin de foame fiindca umplu stomacul), carne slaba sau proteine vegetale(soia, fasole, linte, mazare) si carbohidrati complecsi(orez brun, paste integrale, paine de secara), fructele intre mese ca si gustare(adica un mar, nu un kilogram) sau pe stomacul gol, niciodata pe stomacul plin si seara.
Apa multa, te ajuta si ceaiurile(verde, de soc, menta, afine, musetel) si alimentele picante care accelereaza metabolismul(ardeiiute, boabe mustar, hrean, ghimbir).
Grasimi sanatoase(ulei de masline, avocado, nuci si seminte), elimina prajelile si redu cat poti zaharul, te mai rasfeti din cand in cand, dar nu e zilnic sarbatoare.
Incearca astea si totul se v-a intampla de la sine, fara foame, fara sa stai stresata de numarul caloriilor, fara sa devii deprimata.
Si neaparat incearca si putin sport, vei vedea ca va deveni o placere cu timpul, nu ceva ce "trebuie".
Si nu uita, ai rabdare si ambitie! nu te-ai ingrasat peste noapte, nu vei slabi peste noapte.

| Juviia a răspuns:

Poti sa faci sport de vreo 2\3 ori pe zi.Renunta la carne si la paine.Mananca legume si fructe fara ceva pe langa ele.Bafta!