| SelenaTpu a întrebat:

Hepatita se poate lua prin sărut?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da, și încă alți vreo 200. Sifilis și restul. Sida sinu.

| VoidEternal a răspuns:

A,B,C,D? Acută? Cronică?

| Yuoia a răspuns:

Din pacate, da.

| nukeyly a răspuns:

DA:
Hepatita C – Se transmite prin contactul cu persoana bolnava
Hepatita A - prin contact direct cu persoanele infectate
====
Hepatitele sunt infectii date de tipuri diferite de virusuri.
Caile de transmitere multe:
===========
Cele mai raspandite forme de hepatita sunt hepatita A, B si C, insa mai exista si hepatita D, hepatita E si hepatita G.

Hepatita A – este cauzata de consumul de apa sau alimente contaminate cu virusul hepatic A (numit si HAC). De asemenea, poate fi produsa de contactul sexual A_ _L sau oral. Poate duce la inflamatia sau umflarea ficatului, insa rareori se ajunge la forme cronice;

Hepatita B – este cauzata de virusul hepatic B sau HBV. Se transmite prin contactul cu sangele, sperma sau alte fluide corporale ale unei persoane bolnave. Mai mult, se transmite si prin contact sexual;

Hepatita C – este cauzata de virusul hepatic C sau HCV. Se transmite prin contactul cu persoana bolnava, mai ales prin sange, sperma sau alte fluide corporale;

Hepatita D – este cauzata de virusul hepatic D sau HDV. Poti lua virusul doar daca esti deja infectat cu hepatita B. Se transmite prin contactul cu sangele persoanei bolnave, cu acele folosite de o persoana infectata sau prin sex neprotejat cu un bolnav;

Hepatita E – este cauzata de virusul HEV. In general, se transmite prin consumul de apa contaminata cu virusul hepatic E. Apare mai ales in zone din Africa, Asia sau America de Sud, unde nu exista acces la apa potabila;

Hepatita G – este cauzata de virusul hepatic G, numit si GBV-C. Majoritatea persoanelor infectate sunt asimptomatice. Poate cauza infectii cronice si complicatii ale unor afectiuni ale ficatului. Prezenta virusului hepatic G, alaturi de hepatita B, nu pare a agrava severitatea bolii. Se transmite prin sange, contact sexual neprotejat si, foarte rar, prin placenta. Au risc de imbolnavire persoanele care primesc transfuzii sau organe, cele care isi administreaza droguri injectabile, pacientii de hemodializa, barbatii homosexuali. Poate aparea concomitent cu hepatita B sau C, in 10-20% dintre cazuri.

| sparklingqueen a răspuns:

Categoric,multe bolii se pot lua prin sarut, prin contact sexual, prin transfuzii de sange, etc.

| sparklingqueen a răspuns (pentru sparklingqueen):

Depinde si ce hepatita e totusi

| xilef123 a răspuns:

Vezi ca exista vaccin impotriva hepatitei;-)

| Tokyo44 a răspuns:

Depinde de varianta hepatitei.

| Nobody04 a răspuns:

Depinde de felul hepatitei .sfatulmedicului.ro/Hepatite-virale/hepatita-virala-b_641#Mod_de_transmitere

| Velan11 a răspuns:

Nu