| DanielPH a întrebat:

Intrebari pentru fumatori:
1) De ce fumati?
2) Ce v-a determinat sa faceti asta?
3) Ce simtiti atunci cand fumati?
4) Care este comportamentul vostru inainte si dupa ce ati fumat? Dar daca nu fumati?
5) Cum va simtiti daca nu fumati un timp indelungat?
6) Sunteti constienti de multiplele dezavantaje pe care le aduce fumatul vietii voastre, nu?

Va rog sa imi raspundeti in felul urmator:
1) Raspuns
2)...
3)...

Dau funda celui ce raspunde la toate intrebarile.
Raspunsul trebuie sa fie format din minim doua propozitii!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| nic3rr a răspuns:

Nu stiu daca ajut dar, cu toate ca NU fumez, vreau sa imi spun parerea. Cunosc foarte multa fumatoare si vreau sa spun ce am observat EU la ei.

1) Din cauza ca au vazut la altii, de cele mai multe ori din grupul de prieteni. Sau chiar si la liceu, multi se apuca de fumat doar pentru ca si cei mai mari o fac, si astia mai mari au facut la fel cand erau mai tineri.

2) Mai bine intrebat "cine". Ca la primul punct, grupul social.

3) Parerea mea e ca fumatorii (ma refer la cei tineri ca deja aia mai batrani si-au format un viciu pe tema asta) se cred mai cool, mai "baietasi". Mda cu toate asta majoritatea se ascund ca sa nu-i vada vreun vecin si sa-i parasca...

4) Dupa ce fumeaza am impresia ca s-au eliberat. De ce s-au eliberat? De ideea aia formata in cap ca trebuie sa fumeze azi neaparat.

5) Unii o iau razna, grav de tot.

6) Toti sunt constienti de asta dar ii doare la basca atata timp cat ei sunt "cool".

Sper ca te-am ajutat, stiu ca nu e exact de ce ai tu nevoie dar am vrut sa ma exprim in privinta asta.
Pace! happy

5 răspunsuri:
| Radu284 a răspuns:

1. De placere, si din cauza dependentei.
2. Prietenii, de mic, aveam vreo 12 ani.
3. Placere, relaxare, calmare, abilitate mai mare de concentrare.
4. Inainte, depinde de circumstante. De obicei, dupa ce fumez sunt un pic mai calm, si judec mai bine.
5. Foarte nervos si irascibil.
6. Da

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru nic3rr):

Nu stii deci astea sunt niste pareri.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru nic3rr):

1.Pentru a ma relaxa. Tutunul e un drog psihic deci dau psihicului hrana cum dai tu stomacului.
2.Anturajul.
3.O mai buna judecata.mai mult calm si energie.
4. Dupa ce am fumat am mai multa energie in activitati, in gandire. Daca nu fumez este exact invers.
5.Ca si cum te-ai simti tu fara facebook sau fara telefon.
6.Da,sunt constient de mutiplele dezavantajje asa cum e constient fiecare om de multiplele dezavantajelor consumului de sucuri si alimente indopate cu E-uri din comert, care ataca inima, ficat, tract digestiv etc.Dar tot consumam.De ce? Pentru ca ne place.

Inafara testului vreau sa iti zic ca si fumatul si orice alimentatie duce la inbolnavirea organismului.Nu va sfatuiesc sa va apucati de fumat.pe langa multiplele dezavantaje, costa o groaza de bani.

| nic3rr a răspuns (pentru anonim_4396):

Pana la urma am aceleasi raspunsuri, scrise in moduri diferite, in afara de nr 3.
Si pana la urma (la punctul 1) eu nu cred ca tu te-ai apucat asa de nebun, prima data sigur ai vazut la colegi, prieteni, familie, etc.
5. Eu n-am nici o problema daca stau fara fb sau telefon happy.

Deci oricum, am spus-o si eu, e doar cum ii vad EU, e parerea mea si cred ca trebuie respectata si ea...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru nic3rr):

Eh,dupa poza esti ca si mine din generatia in blugi sau putin mai tarziu.Nu ne trebuie telefon sau internet.Tv-u il tin sa platesc taxalaughing.
M-am apucat ca am vazut la altii deci anturajul, colegi, stat pe la internat unde biciul tatei nu ajungea. laughing