| Felys a întrebat:

La cat timp de la o operatie de hernie de disc dispar durerile, si daca dispar complet sau la orice mic curent reapar?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Daca este o interventie chirurgicala atunci nu te va durea discul deoarece discul nu are legatura cu nimic din organism nu are nervi nu are de ce durea.Ce te va durea este muschiul care se va taia sa se ajunga la acel disc.Cit te va durea cred ca pina se prinde destul de bine.Dar te va durea daca faci efort. Durerea dupa interventie stiu si eu acolo 1-2 zile cred. Daca ai o intervntie neinvaziva nu o sa te doara nimic, dupa interventia care dureaza in jur de 30 minute pleci acasa asa cum ai venit. Durerile dispar normal cand muschiul se va prinde si nu va reapare.Acum daca te referi la durerea cauzata de discul herniat cred ca vei observa dupa o zi efectul.Imediat ce discul nu mai apasa pe nerv acesta nu va mai da senzatia de durere. Durerea nu va mai aparea atata timp cat nervul nu va mai fi atins.Curenti de aer si alte alea pot sa le simti doar la locul taiat adica la muschi.Dar depinde si de organsim. Unii oamenii daca au o taietura ceva pe undeva la umezeala la rece si asa mai departe sant sensibili, iar altii nu.

3 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
După o astfel de operație trebuie să te protejezi, evită efortul fizic susținut!
Pa, pa.

| Felys explică (pentru Legiuitoarea):

Dupa un an de la operatie m-am convins ca durerile nu vor dispare nicidata, sunt doar ameliorate, dar ca noua nu voi mai fi niciodata, asta e

| onasis1961 a răspuns:

Dacă operaţia e reuşită, dispat în 15-20 de zile.Nu reapare de la curent, ci de la eforturi mari sau şocuri! Multă sănătate!