La ce ma poate ajuta o dieta pe baza de morcovi?

Morcovii sunt legumele excelente  când doreşti să slăbeşti câteva kilograme şi să menţii o stare bună de sănătate.

Este ideal să gaseşti o dietă potrivită stilului tău de viaţă şi să te gândeşti de două ori înainte.

Cura de morcovi este recomandată şi pentru revigorarea memoriei şi stimularea capacităţii intelectuale. Morcovii sunt bogati în betacaroten, săruri minerale, vitamina A dar şi în calciu, fier, potasiu, fosfor.

Sucul de morcovi contribuie la cicatrizarea formaţiunilor ulceroase şi este cea mai importantă sursă de vitamina A. Se poate consuma constant câte un pahar de suc de morcovi şi rezultatele nu vor întârzia să apară.

Studiile arată că o dietă bazată pe morcovi reduce semnificativ riscul apariţiei cancerului.

Câteva reguli ale dietei cu morcovi sunt următoarele:

Dimineaţa încearcă să te obişnuieşti să mănânci o salată de morcovi proaspeţi şi să bei un ceai de fructe.

La prânz se mânâncă o supă de legume, o friptură de vită, o salata verde şi 4 morcovi raşi amestecaţi cu ulei de măsline şi lămâie.

Până seara la cină, bea suc de morocovi ori de câte ori doresti.

Seara, nu mai târziu de 18, se serveşte o supă de legume împreună cu o salată de morcovi amestecată cu pătrunjel şi cu ulei de măsline.

Dacă îţi plac merele combinaţia măr-morcov este una excepţională pentru sănătatea ta.

Este important să bei aproximativ 2 litri de apă zilnic. Dacă nu te simţi în stare să urmezi această dietă ar fi bine să nu o începi fără sfatul unui medic.

Morcovul are următoarele efecte benefice:

- ajută la creşterea numărului de globule roşii

- stimulează funcţiile hepatice

- protejează contra ulcerului

- este tonic

- întăreşte imunitatea

- are rol de cicatrizare gastrică

- încetineşte îmbătrânirea

Dacă ai urmat o astfel de dietă, te rugăm să ne spui care au fost rezultatele!

Un articol oferit de

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| lays a răspuns:

Stiu ca imbunatateste vederea.si ca au vitamine benefice organismului. dar nu stiu prea multe detaliibig grin

| Petronela a răspuns:

Morcovii sunt foarte buni pentru o vedere mai buna

| swet girl 22 a răspuns:

Pentru vedere si gandire

| DanuTzCarbon a răspuns:

In primul rand mananci multi morcovi dar si alte legume ca ce ai vazut vreun iepure cu ochelari? Mananca morcovi si totul va fi bine

| mafi5 a răspuns:

Buna!
poti avea o vedere mai buna, alergi mai repede si gandesti mai ager!
bafta!
funditaaaaaaaaaaa?

| iuliasistrify a răspuns:

Pai o dieta de morcovi ne ofera o vedere mai buna, energie mai multa, ne poate oferii o gandire mai rapida si corpului multa buna vointa

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Http://www.totulpentrufemei.ro/dieta_/diete--dieta_cu_legume_si_fructe poti citi si aici pentur o informare corecta