| TruLove a întrebat:

M-am gandit si eu ca acele crapaturi de la gura sunt de la candida. Eu am candidoza vaginala,am luat ovule si crema gynofort doza unica,dar secretiile persista. Crapaturile de la gura se tot extind iar pe maini mi-au aparut puncte rosii. Am citit pe net ca poate fi candidoza. Dar unde sa ma duc cu problemele astea? Dermatoloaga a zis ca nu stie ce am,medicul de familie imu spune ca acele crapaturi sunt de la constipatie. Am rezolvat problema cu costipatia, am folosit zeci de creme si tot nu trec iar pe maini ma umplu de puncte rosii..sunt disperata, nu-mi mai suport corpul: scurgeri vaginala+puncte rosii pe maini+crapaturi la gura.sunt disperata,, unde sa apelez? Ma poate ajuta un ginecolog?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| SkyPilot a răspuns:

Poate fi candidoza bucala.
http://www.exploremedicinetv.ro/boli/boli-dentare/candidoza-bucala.html
Un ginecolog te poate ajuta. Daca ai un partener sexual, trebuie sa se trateze si el concomitent cu tine si sa nu mai faceti nimic in acest timp. In timpul tratamentului schimba zilnic asternuturile si schimba lenjeria intima des. Tratamentul nu ti-l pot prescrie eu, mergi la medic.

| giony54 a răspuns:

Candidoza se trateaza definitiv cu bicarbonat de sodiu, spalaturi vaginale si la gura spalaturi cu bicarbonat si baut dizolvat in apa o lingura dimineata dupa masa.Nu mai da cu unguente si alte medicamente pentru ca trece foarte usor in cancer.Nu ai voie sa faci sex.

| Ionut_Oana-Roxana_1989 a răspuns:

Poti merge la un ginecolog. dar totusi nu imi explic la ce fel de medic de familie mergi sau la ce dermatolog din moment ce nu stiu nimic. cere parerea si altui dermatolog.