| anonim_4396 a întrebat:

Mi-a ieşit pe buză un herpes uriaş şi pe gingie, sub herpes mi-a ieşit un punctuleţ alb ( de puroi/infecţie ) bănuiesc, iar acum mă doare zona respectivă. Care este motivul pentru care au apărut ( amândouă odată ) şi ce să fac să treacă mai repede? E o infecţie la gingie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Ti-a scazut imunitatea, de aceea ti-a aparut si herpesul ( ai virusul herpetic in sange) si afta.Badijoneaza herpesul cu Aciclovir si afta cu Solutie contra aftelor.Ia 3 tablete de Vitamina C ( 200 mg)pe zi ca sa cresti un pic imunitatea.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Pentru herpes te poţi unge cu Aciclovir Cremă - vezi Prospectul la linkul :
http://www.anm.ro/_/_PRO/PRO_4096_20.12.11.pdf?anmPage=6&ID=105

Cealaltă "problemă" pare să fie o aftă bucală - vezi linkul :
http://www.clarisse.ro/wp-content/uploads/2013/03/afte-bucale-laser.jpg

http://www.medici-stomatologi.ro/infodent/tratamentul-aftei-bucale

http://www.romedic.ro/aftele-bucale-ulcerele-bucale-stomatita-aftoasa

Pentru tratatea aftelor bucale poţi face badijonări cu glicerină boraxată.

Sărbători fericite!

| Doctorfishadi a răspuns:

Ar putea fi de la o bacterie, am patit-o si eu asa si cu glicerina rezolvi!

| giony54 a răspuns:

Nu este de la gingie, este de la sarut si se trateaza cu ulei de oregano compresa le herpes.

| FGirl a răspuns:

In legatura cu gingia...habar n-am.
In legatura cu herpesul... poate fi orice: poate ai mancat ceva vechi sau poate ai o infectie in corp.
Eu am facut o prostie zilele trecute. Aveam buzele crapate si am cautat repede un strugurel prin casa. M-am dat cu el fara sa ma gandesc ca era cam vechi. A doua zi m-am trezit cu 2 bube pe buza inferioara. Noroc ca e vacanta...

Craciun fericit!

| Emmeii a răspuns (pentru FGirl):

Mulţumesc, la fel!

| karmenţelină a răspuns:

Apar de la diferite mancaruri grasimoase, gen cartofi prajiti, sau dulciuri in exces. Incearca sa iti prepari un ceai de musetel si sa faci gargara cu el. Functioneaza, spun din experientawinking A doua zi dimineata nu le mai ai. Funda?