| p0wer a întrebat:

Niste tehnici de masaj stiti?batting eyelashes

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
SoftCristi
| SoftCristi a răspuns:

Am eu un curs, ti-l trimit daca-mi lasi adresa de mail pe privat.

2 răspunsuri:
auran
| auran a răspuns:

Pe youtube gasesti metode si imagini de efectuare a masajului...

| elyssa20 a răspuns:

Tehnici de masaj - notiuni generale

In literatura de specialitate sunt descrise numeroase tehnici de masaj care, in functie de modul in care sunt executate, induc anumite efecte persoanei care beneficiaza de sedinta de masaj. Exista tehnici de masaj utilizate in masajul de relaxare, tehnici si manevre de masaj executate intr-un ritm mai rapid asa cum se intampla in cazul masajului de tonifiere musculara, manevre si prize diferite ce alcatuiesc tehnici de masaj utilizate in masajul anticelulitic. De asemenea, putem vorbi de tehnici de masaj terapeutic, care difera in functie de afectiunea tratata. Insa indiferent de tipul de masaj pe care dorim sa il efectuam, exista cateva manevre de masaj de baza: netezirea (efleurajul), frictiunea, framantatul, tapotamentul(petrisajul) si vibratiile. Evident ca, in functie de tipul de masaj ales, aceste manevre de masaj variaza ca si intensitate, ritm sau chiar pot sa lipseasca cu desavarsire (ex.: frictiunile pe apofizele spinoase ale zonei lombare, in cazul unei hernii de disc). Exista tehnici de masaj care se utilizeaza in anumite afectiuni, de exemplu tehnici de masaj transversal profund (tehnica Cyriax) care se aplica in tendinite, miozite, entorse etc.