| frum a întrebat:

Nu reusesc sa slabesc. Am 1.65, 80 kg, sunt fata. Mananc foarte putin insa nu am timp sa fac miscare deloc din pacate. Ceva secret? Am un eveniment deosebit in iunie si trebuie neaparat sa slabesc minim, minim 10 kg. Va rog din suflet sa imi impartasiti cum ati reusit voi/apropiatii vostrii.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
15 răspunsuri:
| denismaria92 a răspuns:

Buna. Eu cand am vazut ca ma ingras foarte tare am mers la un medic encocrinolog si intr-adevar, erau ceva probleme cu glanda tiroida (tiroidita autoimuna). Ai si alte simptome? De exemplu: depresie, oboseala, desi nu depui mare efort, somnolenta.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Pina in iunie, stai calma. Decit sa iti dai organismul complet peste cap, mai bine fii grasa si frumoasa, cum zicea bunica. Important e sa te simti bine cu tine asa cum esti. Legat de miscare, poti sa te deplasezi in pas alert/alergare usoara pe unde ai de umblat. Sa lasam miturile cu lipsa timpului. Cind faci teme si alte povesti, la o ora poti lua o pauza de 10 minute in care sa faci genuflexiuni si abdomene. Nimeni nu slabeste in mod sanatos 10 kg pe luna, poate doar daca are 500 de kile...

| Wr3nch a răspuns:

Mancatul putin nu te ajuta cu nimic, deoarece corpul va intra in panica. Mergi la un nutritionist pentru o dieta personalizata. Nu, nu exista nici un remediu miraculos care sa te scape de 10 kg in pana in iunie, cel mult doar o liposuctie.

| Celcestietot a răspuns:

Ca sa slabesti, trebuie sa arzi mai multe calorii decat consumi. In cazul tau, incearca sa arzi caloriile, ca altfel nu se poate. Nu se duc caloriile pur si simplu daca stai, sau cu mai stiu eu ce ceaiur, astea sunt vrajeli. Daca nu ai timp sa alergi, incearca si tu macar cate 10 minute abdomene, flotari etc (tot in 10 minute). E imposibil sa nu ai macar timp de 10 minute pe zi... daca nu ai, mai lasa si tu telefonul si ocupate de slabit.

| Sn4k3 a răspuns:

Mai importanta e dieta ca sportul, deci daca ai manca foarte putin, ai slabi. Trebuie sa fii in deficit caloric(1000-1300 calorii/zi), sa nu mananci carbohidrati simpli si grasimi nesanatoase. Mananca proteine (1g - 4 calorii), carbohidrati complecsi(1g - 4 calorii), chiar si ceva grasimi sanatoase(1g - 9 calorii). Ti-ar cam trebui: 65g proteine (cam 1g/kg, poti ceva mai mult daca faci sport), 130g carbohidrati complecsi, 25-30g grasimi sanatoase(ar insemna 1050 calorii). In rest, ar trebui sa-ti cam faci timp si de sport daca vrei rezultate mai rapide si mai bune. 10kg intr-o luna nu prea ai sanse decat daca te infometezi (adica sa mananci mai putin de 1000 calorii, ceea ce nu recomand). Cu o dieta buna si sport, normal ar fi sa slabesti 4-6kg, poate ceva mai mult la inceput (intr-o luna). Cam asta e, stii cat sa mananci, ce sa mananci si ce sa nu, spor!

| Plato a răspuns:

Trebuie pentru sanatate, nu pentru eveniment. Inceteaza sa te mai gandesti la parerea altora.

Renunta la sucuri, paine, zahar, grasimi in exces etc.
Ia paine neagra/integrala, sucuri bio daca vrei, inlocuieste zaharul.

Nu mai manca dupa ora 20, de exemplu.

Si mersul pe jos conteaza, deci, cand poti, nu lua masina si mergi pe jos.

| Raven a răspuns:

Organismul se adaptează la dietele hipocalorice, mai ales dacă asta implică mâncare tot mai puțină. O să te simți din ce în ce mai letargică dar tot n-o să slăbești, așa suntem programați genetic.
Bine ar fi fost să mergi la un nutriționist pentru o dietă personalizată, dacă nu, treci pe salate de crudități, grătare, găsești sugestii pe net. Fără dulciuri, prăjeli, cocături, produse de patiserie, băuturi carbogazoase, ultima masă la ora 17:00.
Fără mișcare dieta n-are mare efect. Dacă nu poți/ți-e jenă să alergi ori să mergi la sală, ieși măcar pe înserat și plimbă-te în pas alert.
Poți încerca și postul intermitent sau dieta fix la fix, am cunoscut persoane care au slăbit și cu una și cu cealaltă.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Raven):

De ce la ora 17 ultima masa? eu am slabit 18kg mancand uneori ultima masa la 12 noaptea.

Ultima masa trebuie sa fie cu 3 ore inainte de culcare, INDIFERENT de ora (chiar si 1 noaptea).

Nu mai dati sfaturi CRETINE daca nu stiti NIMIC.

| Raven a răspuns (pentru Cosmin86):

Am să-i transmit nutriționistului meu părerea ta, mersi frumos.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Raven):

Schimba-l, e clar ca ai ales un idiot. Oricum nutritionisti si "personal traineri" au aparut ca ciupercile dupa ploaie.

Dupa un asemenea sfat IDIOT, ar trebui sa-i fie retrasa diploma. Toti vor rezultate doar prin metode extreme, fara sa tina cont de sanatatea clientului.

Uite ce zice un nutritionist ADEVARAT, cu peste 20 de ani experienta in domeniu:
https://www.cristianmargarit.ro/2009/12/ce-mananc-seara/

Citez: "Cea mai simpla si stupida metoda de slabire spune sa „nu mai mananci dupa ora X"

| Raven a răspuns (pentru Cosmin86):

Tiroidită autoimună=metabolism lent, doar 3 ore nu sunt suficiente, am făcut experimente înainte să-mi recomande ora 17:00. Așa cum i s-a sugerat într-un comentariu, e posibil ca și ea să aibă probleme cu tiroida, caz în care i-ar fi mai bine cum i-am recomandat eu.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Raven):

Si de unde stii tu ca are tiroida autoimuna? Ai recomandat fara sa ai o certitudine, doar pe baza unei presupuneri.

| Raven a răspuns (pentru Cosmin86):

"Va rog din suflet sa imi impartasiti cum ati reusit voi/apropiatii vostrii." Asta a fost solicitarea ei iar eu i-am spus din propria experiență. Vrea să urmeze sfatul-bine, nu vrea, la fel de bine, pe tine însă te-aș ruga să mă scutești, nici tu nu ești vreun specialist în domeniu!
Dacă nu ești capabil să interacționezi cu ceilalți useri fără să-ți sară țandăra și să devii nepoliticos, împărțind epitete gen idiot și cretin la fiecare trei replici, atunci ignoră-ne sănătos. Eu asta am de gând să fac.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Raven):

Nu sunt specialist, multi specialisti din ziua de azi isi iau notite de la mine.

Mai maturizeaza-te, cand dai un sfat "concret" spune tot contextul (gen tiroida autoimuna).

Asa hai sa-i recomandam citostatice, ca slabesti de la alea de nu stii ce-i cu tine, fara sa aiba cancer. Ca asa a facut cineva si a slabit.

| Anonim22341 a răspuns:

Nu exista secrete.Trebuie sa mananci in deficit caloric.Corpul tau arde zilnic o anumita suma de calorii fara sa faci efort, asta numindu-se metabolism bazal.Atata timp cat te afli sub acel numar de calorii slabesti.La fiecare 3500 de calorii in deficit pierzi 1kg de grasime.
Ps.un truc pentru a fi mai "fit" inainte de eveniment este consumul foarte scazut de sare, aceasta retine apa in organism.