| Mario1994 a întrebat:

Oameni care poară aparate auditive vorbesc corect sau sunt sâsâiți/rârâiți în general? Vorbesc ca oameni normali care nu au aparate?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Dacă poartă aparat, înseamnă că se aud și vorbesc normal.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Iar oamenii surzi, care nu poartă aparat, nu vorbesc clar, doar mormăie cuvintele, nu le articulează complet. Nu are legătură cu sâsâitul și rârâitul.

| Mario1994 explică (pentru supadeceapa):

Și cei cu hipoacuzie profundă cum vorbesc?

| Heavenonearth a răspuns (pentru Mario1994):

Cei cu hipoacuzie profundă pot să vorbească normal fiindcă ei fac logopedie asistivă la centrele specializate, inclusiv și logopedie home.Am prieteni și prietene cu diferite grade de hipoacuzie, cu unul sau două aparate auditive ori cu implante cohleare la nivel de os sau al sistemului de auz, ori implant Baha.Mai nou se testează un nou sistem de vindecare auditive cu celulele stem pentru refacerea canalului auditiv.
Ps: Fac parte din categoria celor cu implant auditiv și vorbesc corect cu logopedie asistivă.

| Heavenonearth a răspuns (pentru supadeceapa):

Pentru că ei nu aud și nu au auzit vreodată vocea naturală. Pentru ei mormăitul e ''limba'' lor cu care comunică și nu realizează că e deranjant pentru cei care aud, adică auzitorii.

| Algo098 a răspuns:

Daca inainte au auzit bine vorbesc normal sau pot vorbi putin mai tare daca aud mai greu, deci depinde de gradul deficientei, de eficacitatea aparatului auditiv.