| anonim_4396 a întrebat:

Problema e complicata si serioasa. am 18 ani. de la 4 ani probleme cu depresiile. acum s.au inrautatit. am mers la psiholog un an. fara rezultate. 2 psihologi mi.au indicat sa merg la psihatru sa fac tratament ca problema e grava. un neurolog mi.a dat antidepresive. problema e. ca sora cu care stau de ceva timp nu e de accord. crede ca totul e doar rasfat. nu am luat medicamantele prescrise. am stari ciudate.ma simt ca o persoana drogata tremur. pana acum ama vut 3 tentative de suicid. nu pot sa fiu linistita. trec repede de la o stare la alta fara sa-mi dau seama
am incercat multe. stiu ca singura solutie e sa merg la un pihiatru, dar nu stiu cum sa o conving sa ma duca, nu am venit sa merg singura. ceva sfaturi'

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
Apache
| Apache a răspuns:

Antidepresivele sunt bune intr-un fel...dar te schimba si pot da dependenta.
iti dau un sfat. Calatoreste.
Pleaca cu 10 lei in portofel si du-te unde vezi cu ochii, si acolo unde te simti bine acolo sa te opresti.
Asa uiti de probleme actuale, uiti de trecut, uiti de ce vrei si ce nu reusesti... uiti experimentand, vazand alte culturi, incercand sa iti dai un nou sens vietii tale.
Cel mai bun antidepresiv esti tu, tu iti poti schimba situatia, nu un medicament care ajunge sa dea dependenta.
Incearca sa vezi viata cu alti ochi.
Nimic nu te poate constrange, esti stapana propriilor tale decizii dar asta nu inseamna ca ele trebuie sa fie unele radicale.

| myiau a răspuns (pentru Apache):

Merg des pe munte. caut linistea, am iubit, vad o perioada totul foarte roz. dupa care revin la depresie. am incercat. problema e mult mai grava. am incercat lucrrui noi, sa experimentez. dar fara rezultat.

| Apache a răspuns (pentru myiau):

Deja cand ai avut 3 tentativa de suicid asta nu mai e o joaca...ai incercat sa ii explici sorei tale acest lucru?
Discuti cu ea la fel cum discuti cu noi acum?

Daca nu te intelge, asta nu e un capat de tara.
Poti sa ai sprijinul iubitului tau. Poti sa te duci cu el.
Depresia nu este o boala psihica grava, ai control asupra ta...deci incearca sa privesti toata situatia asta cu optimism.
Poate ca este o situatie dificila, dar depresia poate fi combatuta.

| myiau a răspuns (pentru Apache):

Stie dar nu crede. discut deschis cu ea iar cand nu sunt in stare sa vorbesc direct scriu si ea citeste. prietenul stie. dar crede ca.mi va trece. nu sunt de accord sa dea bani la medic pentru asta.

Răspuns utilizator avertizat
| Reek54 a răspuns:

E totul doar in mintea ta, daca esti puternica psihic vei scapa, daca nu..nu, deci totul depinde de tine.

| myiau a răspuns:

De langa Brasov. ok inteleg ca e o fundatie buna. dar ai mei nu m.ar lasa sa merg. daca cineva specializat nu le.ar explica. e greu la 18 ani sa treci dintr.o stare in alta asa, sa nu poti sa te gandesti la un viitor sigur. sa nu stii cand vei face un gest imprudent care te.ar costa viata

| VlaDtz99 a răspuns:

Ia un pumn de cianura, si esti saru'mana pentru masa happy

| tzus a răspuns:

Incerca sa-i spui ca asta e singura solutie pentru tine, altfel te simti rau si ca ai intr-o buna zi ar putea sa te pierda..nu e chiar cazul sa te duci la psihiatru, unele lucruri se pot face si la un psiholog bun, trebuie doar sa-l cauti in orasul tau. depinde si din ce cauza au aparut aceste despesii...

| myiau a răspuns (pentru tzus):

Stie de problema. am mers la 3 pihologi. unul scolar. dar fara rezultat in terapia pe care am facut.o. e o persoana rece, crede ca e doar rasfat. problema a aparut dupa o criza facuta la 4 ani cand am pierdut mama. dupa am stat cu diferite surori mai mari

| Apache a răspuns (pentru myiau):

Sunt de acord cu @Codescu_Robert_1972, incearca sa cauti o fundatie in orasul tau care sa te ajute.
Exista inca persoane care incerca sa faca un bine si sa inteleaga oamenii care trec prin situatii dificile.
Am cunoscut persoane care au fost schimbate complet prin astfel de fundatii.
Nu stica sa incerci

| tzus a răspuns (pentru myiau):

Inteleg. si eu am trecut prin asa ceva si am avute mi multe tentative ( dar e un caz aparte). eu zic sa te duci unde a spus Robert, poate te ajuta. o sa-ti dau un sfat: ca sa treci peste depresie trebuie sa vrei asta si sa fi puternica, altfel nu mai scapi de ea