| AnnaCrisseAllex a întrebat:

Deci am o problema uriasa! dau fundita!
deci am facut sex cu prietenul meu acum 2 sapt, si am.mai facut sex cu el si nu s-a intamplat nimic, dar mno acum 2 sapt a uitat sa mai "scoata". a scos prea tarziu si de vreo 4 zile am greturi,stari de rau,stari de oboseala,dureri de cap, pofte, mi s.au intarit sanii si ma doare foarte tare spatele. Am facut 3 teste de sarcina si toate au fost invalide. Iar acum sunt la menstruatie care a intarziat 3 zile, ai mi.a venit astazi. Deci mica mea dilema e : sunt sau nu insarcinata?

Răspuns Câştigător
| vocea a răspuns:

Buna, te sfatuiesc sa nu mai ai incredere in partener si sa il pui sa faca cu prezervativ sau sa iei anticonceptioanale, acum din cate vad ti-a venit ciclul, dar totusi ar trebui sa intrebi un medic ginecolog.
Exista foarte putine cazuri cand ciclul vine peste sarcina.

| AnnaCrisseAllex explică (pentru vocea):

Am incredere in el

3 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Dilema ta este nejustificata, deoarece pornirea menstruatiei in proportie de peste 99, 99% din cazuri reprezinta GARANTIA ca in ciclul menstrual care abia s-a terminat, ovul nu a fost fecundat, deci nu s-a produs nidatia. Din acest motiv, intr-un astfel de caz prin intermediul hormonilor este transmisa informatia ca vechiul endometru imbatranit si degenerat a devenit inutil si trebuie eliminat din corp sub forma de menstra prin procesul menstrual. Fiindca nu s-a produs nidatia unui ovul fecundat, nu se produca hormonul de sarcina hCG, deci neexistand in sange si urina hormon hCG rezultatul testului in mod logic este negativ fiindca NU EXISTA o sarcina in acest moment. In concluzie, neexistand nici un motiv de ingrijorare nu poti fi nici in dilema. Sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

Daca ti-a venit menstruatia nu poti fi gravida.