| SufferBoy a întrebat:

Am 16 ani si stiu ca sunt cam ciudat dar nu stiu daca am simptom de parkinson. De obicei cand stau cu mana relaxată vad cum mi se zbate un mușchi, picior sau mana doar pentru o secundă. Sa fie asta simptom de parkinson?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Apreciat de Editori
| viperbl00d234 a răspuns:

Se poate sa fie doar spasme musculare. De obicei spasmele musculare apar in urma unui deficit de calciu/magneziu. Sunt efervescente care contin calciu si magneziu, incearca sa iei de la farmacie un tub si sa bei una pe zi sa vezi cum e. Daca nu, poti lua multivitamine(tot efervescente) care contin o gama larga de vitamine dar si cateva minerale, inclusiv Calciu si Magneziu, insa nu inainte de a vorbi cu doctorul si el ti le va recomanda pe cele potrivite.

| SufferBoy explică:

Si eu m-am gandit la asta, am fost acum 1 saptamana la medic sa imi fac un control si mi-a spus că trebuie sa ma vada soarele, sa fac mișcare ca nu ii place cum arat la vârsta mea

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Toți suntem pe oare dacă ne luam după ce scrie pe net. Diagnosticele se pun de medic

| LPCTSTR a răspuns:

Nu cred.
Poate ai spasme musculare cauzate de un nivel scazut de magneziu.

| Donsavas a răspuns:

Se numeste spasmofilie sau poate fi o nevroza de tipul isteriei. Dezechilibrele electrolitice pot cauza boli organice sau nervoase. Mergi la medicul de familie!

| SufferBoy explică (pentru Donsavas):

Faza e că eu mă simt bine, mănânc chiar mai mult decât înainte, ma simt odihnit, sunt plin de energie. Am cautat pe internet despre ce mi-ai zis si nu prea gasesc niciun simptom