| k4wyn a întrebat:

Salut am 18 ani, 1.84 inaltime si 98 kg. Am o greutate foarte mare desi sunt inalt si doresc sa slabesc pentru a-mi schimba viata. M-am gandit la o dieta cu 3 mere pe zi la ore fixe. 7 dimineata 12 dupamiaza 4 dupa masa. si aproximativ 2 3 litri de apa zilnic. Credeti ca este ok dieta? si daca da cam cat credeti ca pot slabi in decursul a unui an? Daca nu argumentati va rog si daca imi puteti oferi alte diete sau sfaturi va multumesc. Cel mai bun raspuns primeste funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| DiiiAnAaaa a răspuns:

laughing)) Ar fi bine daca ar merge.
crezi ca poti rezista doar cu 3 mere pe zi? o sa-ti "strige" stomacelul dupa mancare. mie cand imi este foarte foame nu resusesc nici sa adorm. nu o sa reusesti cu aceasta dieta. eu am slabit 10 kg intr-o luna jumate astfel: am renuntat de tot la paine si dulciuri, carne. trei mese pe zi obligatoriu, 2 fructe intre mese. ultima masa la ora 18. big grin si cel mai important multa ambitie! cand simti sa consumi ceva ce stii ca este bogat dpdv caloric, gandeste`te la rezultatele ce vor aparea daca renunti la acest tip de alimente. desigur, ocazional cate un rand de cioco nu strica.big grin chiar este recomandat. dar mai rar.winking

6 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Cel mai bine este sa faci sport, cum zice wassyle, dar, la inaltimea si greutatea ta trebuie sa fii foarte atent la uzura.

| Danyelytha a răspuns:

Cu aceasta dieta iti distrugi sanatatea.
Nu te sfatuiesc sa incerci.
fa zilnic sport. Daca iti permiti du-te la sala si un antrenor iti va da exact ce exercitii iti trebuie.
Bea macar o cana de ceai detoxifiant
nu manca foarte mult dar macar de 3 ori pe zi sa mananci dar nu sa te saturi adica sa te simti "plin"
Mananca: salate, peste,

Am sa ma mai informes(daca mai vrei detalii astept mesaj

| k4wyn explică (pentru Danyelytha):

Mersi pentru sfat, k4wyn acesta este id meu... daca ai vreo dieta mai buna give me

| TheCreionel a răspuns:

De ce sa-ti strici organismul doar pentru o cura? Mananca si tu de toate ( exceptand grasimi) si in cantitati mai mici. Sportul ajuta! Apa ar fi bine sa bei 2l-2.5l
Daca vei manca doar mere toata ziua, stomacul tau nu va mai primi si alte alimente, dupa.
Bye

| Fatamuntilor a răspuns:

Depinde si ce alimente contine dieta ta.Sunt ideale 3 mese si doua gustari.Mie mi pare prea mult sa nu mai mananci nimic dupa ora 16.
Sfatul meu e sa consulti un nutritionist s faca un raport greutate /inaltime si sa ascatuiasca o dieta petru tine.SI orice dieta nu e valabila fara miscare.

| wassyle1994 a răspuns:

Nu iti strica sanatatea cu tot felul de diete. sfatul meu: apucate de sport, orice, atletica grea, atletica usoara...iar cel mai bine in situatia ta alergatul( daca poti cite 5 km de 3 ori pe saptamana)