| aka7up a întrebat:

Salut,am o intrebare este bine sa ma dau cu spirt pe fata ca sa se duca cosurile?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
13 răspunsuri:
| Earthquake a răspuns:

Spirtul e dezinfectant, poti sa-ti dai seara inainte de culcare cu putin spirt, cu ajutorul unei comprese.

| Keyko a răspuns:

NU SPIRT! recunosc k si eu am facut prostia asta, mergi la farmacie si ia-ti tratament complet, care sa le ajute sa treaca mult mai repede, pentru ca de aparut vor continua sa apara pentru ca este normal la varsta ta, daca ai acnee mai pronunta amergi la dermatolog, daca nu, cumpara setul clasic : ceva de spalat de fata, lotiune tonica si crema pentru ten gras, plus o masca de aplicat odata pe saptamana care sa iti curete fata, atentie la ce cumperi! nu lua produse ieftine, eu n-as recomanda avon sau ceva de genul, de aceea iti recomand sa iei ceva de la farmacie, ca sa fie si eficient, si foarte important trebuie folosite zilnic ca sa dea rezultate, nu cand iti aduci aminte, de asemenea incearca sa facu soprt s, sa bei multa apa plata casa elimini mai usor toxinele din organism, si manaca multe fructe si legume proaspete pentru ca pielea ta sa aiba vitamine naturale.
multi spun ca e bun altii spun ca e rau. acum depimnde de tine. uite aici un link bun
http://www.topsanatate.ro/articol/acneea-19305.html

| aka7up explică (pentru Keyko):

Am luat o crema de la farmacie care se cheama (eritroacnol) voi ce ziceti, este buna?

| aka7up explică (pentru aka7up):

Pe asta mia recomandato farmacista

| Keyko a răspuns (pentru aka7up):

Ma crezi daca iti spun ca am si eu? E o porcarie! nu e buna de nimic.

| Quanah a răspuns:

Spirtul nu face altceva decat sa curete zona si sa o usuce. Dupa parerea mea, este bine ..Iti usuca cosurile. Dar si tenul. Te poti da cu felii de lamaie pe zonele cu cosuri, dupa ce ai spalat zona cu apa calda.

| maryus24 a răspuns:

Eu cred ca nu e bine, exista creme speciale pentru acnee(cosuri) mai bine cumperi o astfel de crema.

Funda

| Madut a răspuns:

Ca sa iti treaca cosuriile pastreaza`ti mereu fata curata seara demachiaza`te daca esti fata. Si nu mai pune mana pe fata adica sa "zgarmi" cosuriile sa le storci calumea. si cu timpu o sa iti dispara.

| Ciufiiiiiiix a răspuns:

Buna nu nu e bine o sa te usture foarte tare crede-ma eu am incercat si...
m-a usturat foarte tare.
eu iti recomand sa consulti un dermatolog
sau sa ceri la farmacie o crema speciala impotriva cosurilor.
acum tu decizi... faci cum vrei
eu iti urez sanatate
:*ai grija ce faci

| babypowder87 a răspuns:

Du-te la medic si intreaba de Zinerit, este un medicament sub forma de aplicator care te scapa de cosuri foarte rapid. Se elibereaza numai pe baza de reteta, eu am facut tratament cu el si in 2 saptamani nu mai aveam nimic (in conditiile in care aveam fruntea plina de cosuri).

| xCancell a răspuns:

Auzi, eu sincer am avut cosuri. mari sa spunem pe fata, puncte rosii. eu unul ma spal in fiecare seara cu un sapun special care nu stiu cum se numeste ( contine sulf, poti incerca cu protex cu miere), apoi ma dau cu gel antiacneic Eritroacnol. si in 1 saptamana si cv de folosire mi-au disparut peste 50% din cosuri. acum mai am doar cateva. Bafta multa!

| Seniorita21 a răspuns:

Nu te da cu spirt.

| Carpov_Cristian_1982 a răspuns:

Nu e bine, la farmacie exista o solutie pentru cosuri CLEAR.