Întrebare recomandată | IonutBarb04 a întrebat:

Salut,astazi cand am venit de la scoala am aflat ca i-a intrat mamei mele un cui in piciorul stang, asta s-a intamplat pe la ora 12:00, ea mi-a zis ca la inceput nu a durut-o dar pe la ora 15:00 a luat-o durerea de picior, i s-a umflat si un poate sa calce pe el.
Noi nu detinem masina personala iar cel mai apropiat spital se afla la 25Km.
Daca as suna la ambulanta sa vina sa o consulte si sa sa ii dea antitetanos ar fi vreo problema, mi-e teama sa zica cei de la dispeceratul telefonic ca nu este vreo urgenta si sa ne dea vreo amenda sau ceva de genu.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Amenda nu va da nimeni stai linistit.

Exista vecini, cunoscuti care detin masini, apelati la ei

| neutrino a răspuns:

Suna linistit la salvare si vorbeste cu cei de acolo.

| SkyPilot a răspuns:

Ar trebui sa nu. Dar cel mai bine este sa suni acolo si sa intrebi.

| jmekerashu a răspuns:

Sigur nu vei primi nicio amendă. Poți suna la 112 și pentru consultații în caz de urgențe. Dar teoretic ar trebui să vină ambulanța.

| iepurascufundita a răspuns:

Cel mai corespunzator cred ca ar fi sa se trateze pana maine de dimineata, din cate stiu antitetanus-ul il detine si un dispensar local acolo se poate duce sa-l faca.......este mai bine asa pentru ca intr-adevar cei de la dispecerat sa nu considere asta o urgenta

| IonutBarb04 explică:

Nu avem nici dispensar.

| iepurascufundita a răspuns (pentru IonutBarb04):

Atunci poti suna la salvare, pana la urma ar trebui ca acest eveniment ne placut sa fie o urgenta

| BiancaDumitriu a răspuns:

Normal,trebuie să suni, dacă nu suni i se va infecta şi ar dureao şi mai tare.