| badasssead a întrebat:

Salut,
ati fost vreodata muscati de o capusa?
daca raspunsul este da, in cat timp s-a vindecat muscatura?
multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Mergi la medic urgent. Poti muri. Citeste pe aici: https://www.google.ro/#q=muscatura+de+capusa

| LaLaura a răspuns:

Capusa nu musca, ci suge.
Acum depinde de caz, de obicei trebuie sa ai grija cum scoti capusa sa nu raman capul in piele. Daca ramane trebuie sa te duci la medic ca e periculos, se poate infecta.
Daca toata capusa a fost scoasa cum trebuie cam intr-o saptamana se vindeca, dar depinde de organism.

| badasssead explică (pentru LaLaura):

M a muscat in urma cu 3 saptamani apx, la inceput se inflamasera destul de mult, eu nu am vazut-o, am dedus ca a fost capusa fiindca lasase o mica gaura.si inca e rosie zona...

| LaLaura a răspuns (pentru badasssead):

Te sfatuiesc sa te duci la un medic, s-ar putea sa fi ramas capul acolo, sau sa nu fi fost o capusa ci alta insecta. Normal nu ar mai trebuie sa fie zona rosie dupa atat timp.

| badasssead explică (pentru LaLaura):

Si daca e capul acolo, ce se intampla?

| LaLaura a răspuns (pentru badasssead):

Se infecteaza si nu e de bine.

| badasssead explică (pentru LaLaura):

sad mi-e teama, oare se poate ajunge la operatie?

| LaLaura a răspuns (pentru badasssead):

Se poate ajunge la multe daca nu e tratata din timp, de aceea te-am sfatuit sa te duci la un medic, poate nu e nimic grav, dar de ce sa nu previi?

| Fatamuntilor a răspuns:

Pai pe tine te-a muscat capusa... ce ai facut? I Ai scos-o, ai fost la medic?
http://www.romaniatv.net/......44537.html

| SkyPilot a răspuns:

Citeste linkul trimis de Angycut. Daca ai ghinionul sa iei boala Lyme poti sa mori. NU O LUA IN GLUMA!