| ElenaSt2011 a întrebat:

Azi, mama mea (64 ani) s-a dezechilibrat in timp ce venea de la piata, carand niste plase impreuna cu mine, a cazut la pamant, am ridicat-o imediat dar, au inceput problemele.

De atunci o doare genunchiul stang. Are o mica umflatura deasupra genunchiului (nu este vanat nicaieri), este teapan (genunchiul si in spatele genunchiului), in plus o doare si jos, glezna si zice ca se simte amortita.

Am uns-o (la cererea ei) cu Artoseocor, o solutie cumparata de la TV (o foloseste si pentru durerea de sale), compusa din castan salbatic, tamus communis, obligeana, tataneasa si alcool etilic.

Apoi am legat-o strans cu o fasa, cumparata de la farmacie.

La vreo 8 ore dupa ce a cazut, i-am pus o punga cu ceva rece inauntru (luata din frigider), apoi am legat-o de jur imprejurul genunchiului.

Sta doar in pat, poate umbla, dar o doare rau genunchiul, schiopateaza, si zice ca atunci cand isi misca piciorul, o doare genunchiul, de parca ar fi taiata cu cutitul.

Deoarece locuim la etajul 4, nu avem lift, este greu sa o duc la medic, la radiografie.

Intrebarile mele sunt:
- in maxim cat timp de la cazatura, poate sa-si faca radiografie la genunchi?
- ar ajuta-o sa apeleze la un medic chiropractician? Poate ca genunchiul este luxat, (scrantit - cum se zice in termen popular). Daca raspunsul este afirmativ, aproximativ cate sedinte ar fi necesare sa isi revina la normal?
- Ar trebui pus neaparat in ghips genunchiul? Maxim cate saptamani se sta cu el?
- Daca ar fi vorba despre ruptura de menisc, asta se vindeca doar purtand gipsul, sau este neaparata nevoie de operatie?

Cu niste ani in urma, mami a fost diagnosticata cu osteopenie (nu a ajuns inca la osteoporoza).

Puteti va rog, sa imi recomandati un medic bun in Oradea, eventual institutia medicala unde poate fi gasit? Presupun ca trebuie sa vorbeasca cu un medic ortoped, nu-i asa?

Le multumesc anticipat, din suflet tuturor celor care imi vor raspunde.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Freya1 a răspuns:

Posibil sa se fi lovit, ciobit rotula sau sa aiba o entorsa.
Trebuie sa ii faci rost de o carje sa iei o genunchiera si sa o duci cu un taxiu la medicul ortoped si acolo iti va spune mai multe.
Daca are o entorsa, luxatie posibil sa ii puna piciorul in ghips 2 3 saptamani iar pe urma sa mearga la kineto.
Doar un medic poate sa iti spuna mai multe eu am avut luxati la ambi genunchii

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ai pus niste intrebari la care doar un medic dupa un consult poate raspunde

| Cannibal a răspuns:

Cel mai bine ar fi să faci rost de un medic cât mai rapid, deoarece nu ști ce poate fi și să nu se agraveze.
http://spitaljudetean-oradea.ro/web/ortopedie-si-traumatologie/