| vladd14 a întrebat:

Este adevarat ca suplimentele nutritive adica proteinele pe care le iei la sala iti afecteaza sistemul hormonal si faci mai multe cosuri de la ele?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
14 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

In momentul cand mananci prea multe proteine ele ajung la WC, sub forma de urina (cele care sunt asimilate sub forma de aminoacizi, di sau tri peptide) sau sub forma de fecale, atunci cand nu pot fi asimilate.
Pana aici nimic special, cu mentiunea ca amoniacul este toxic pentru organism, in special pentru sistemul nervos. Corpul face un efort (ficat, rinichi) pentru a detoxifia acest amoniac.
Proteinele ramase neabsorbite pot fi transformate in colon (intestinul gros) in substante cancerigene, de aici incidenta crescuta a cancerului de colon la persoanele care fac exces de proteine si au un tranzit intestinal lent.Acneea e de asemenea o alta problema, de asemenea si infertilitatea data de excesul de proteine.Asa ca, ai grija!

| Cosmin86 a răspuns (pentru Abh):

"de asemenea si infertilitatea data de excesul de proteine", vrei sa spui prostia din capul tau

CE TREABA au proteinele cu testosteronul?

Arata-mi UN SINGUR ARTICOL MEDICAL care sustine TAMPENIA spusa de tine ( si crede-ma ca am citit SUTE de articole medicale despre suplimente si proteine, asta e hobby-ul meu )

| Cosmin86 a răspuns:

1. intrebari de genul pune si la sport, ca aparent aici comenteaza foarte multi REDUSI MINTAL care sunt COMPLET PARALELI cu sportul si nutritia

2. uita-te DOAR la parerile MEDICILOR SPECIALISTI in acest domeniu :

http://www.doctor.info.ro/concentratele_proteice.html

Citeste singur

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Da,daca nu sunt naturale, iti afecteaza intregul organism, toata sanatatea ti-o distrugi incet incet.
Nu mai consuma tot felul de porcarii!
Te pup!

| jj95 a răspuns:

In mare parte da este adevarat, acum depinde si de ce fel de proteine ei, daca sunt natura afecteaza in mica parte, daca nu sunt naturale si sunt tot felul de porcarii, nu iti afecteaza numai sistemul hormonal, ci mai multe organe.
Bafta!

| jj95 a răspuns:

Felicitari, un alt copil care nu stie despre ce vorbeste, sau pur si simlu un om care este destul de nebun sa se bage in seama fara sa stie despre ce vorbeste si ia proteine pe paine. In caz de nu este asa as vrea sa stii ca:
1) am 8 ani de sala, din care 2 ani i-am dat pe proteine si mi-am afectat ficatul foarte tare, de puteam sa raman fara job.
2)daca tu esti disperat dupa proteine, ar fi bine ca tu sa nu ii ajuti pe ceilalti sa se omoare la fel ca tine.
3)era doar un ajutor asa ca te rog sa te duci sa comentezi la usa altuia aici e ocupat.
4)mi-a facut placere sa iti explic cum sta trebuie si ca ar trebui sa te feresti de porcariile astea de proteine.
O ZI BUNA!

| Cosmin86 a răspuns (pentru jj95):

Eu am 10 ani de sport si 2 de sala si eu am job full time, nu sunt chiar asa copil.

Ce ai luat concret de ti-a afectat ficatul? Numele produselor si firma, sa vedem si noi. Ai luat cumva "redis" sau alte firme de genul care baga o tona de aspartam in suplimente?

| jj95 a răspuns (pentru Cosmin86):

In primul an am luat QNT Metapure Mass pentru ca am auzit ca sunt mai usoare si ca e bine sa incep cu ce e mai usor, iar apoi m-am dat pe Dymatize Super Mass Gainer.

| Cosmin86 a răspuns (pentru jj95):

Dymatize Super Mass Gainer are o gramada de indulcitori artificiali, cand desfaci cutia miroase de la 50 de metri.

De ce nu iei ceva 100 % natural, gen ON whey & oats sau now foods?

| jj95 a răspuns (pentru Cosmin86):

Pentru ca nu mai am incredere in nici un supliment!

| Braunion a răspuns:

Da, pe testate. Insa cel mai mult si mai mult iti afecteaza ficatul.
Nu exista proteine mai bune si proteine mai rele. Ficatul nu este conceput sa metabolizeze deodata o cantitate foarte mare de proteine, de aceea rezulta leziuni hepatice in urma administrarii. Se poate verifica foarte usor prin testarea valorilor enzimelor hepatice TGO dar mai ales TGP.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Braunion):

Alt idiot, arata-mi si mie "pe testate" asa ceva

| Braunion a răspuns (pentru Cosmin86):

Abh este asistenta medicala, deci cred ca stie ce spune. Apropo, idioata sa-i zici lu ma ta...

| Cosmin86 a răspuns (pentru Braunion):

Serios? e o amarata de asistenta, cu studii ZERO in suplimente si nutritie si stie ce spune?

Eu am vorbit cu MEDICI SPEICLIASTI, dar specialisti pe domeniul asta, cu sute de oameni care au folosit suplimente si tot tacamul.

Si tu dai exemplu O AMARATA DE ASISTENTA?