| IonAlex97 a întrebat:

Salut, fac sala de o luna si doua saptamani si cand lucrez abdomenul si spatele incepe sa ma doara coloana jos, nu stiu cum as va explic, ma doar putin mai sus de fund. Daca aveti vreo idee de ce sau ce ar trebui sa fac as fi foarte bucuros.

P.S : O sa ma duc si la doctor daca e nevoie, dar intai sa aud si sfatul vostru.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Nu stai drept cu spatele și apare tensiunea, de aici și durerea.
Mergi și la medicul de familei pentru o evaluare medicală.
Pa, pa.

| alessia5158 a răspuns:

In spatiile dintre corpul a doua vertebre se afla un disc intervertebral --- este alcatuit dintr-un inel fibros care inconjoara o portiune centrala cu aspect gelatinos, care poarta numele de nucleu pulpos.
Prin ridicarea greutatilor in mod repetat se solicita inelul fibros al discului intervertebral CARE SE POATE FISURA.
La fisurare, se simte o durere violenta care imobilizeaza si care nu mai permite redresarea coloanei sau miscari de flexiune, rotatie sau extenise( din cauza ca nucleul pulpos migreaza prin fisurile inelului iritand filetele nervoase de la marginea discului). Daca se continua activitatea care a provocat fisurarea inelului fibros, atunci aceste fisuri se largesc masa gelatinoasa a nucleului ajungand la radacinile nervilor care ies din maduva spinarii.In aceasta faza, apare criza de lumbago --- vezi ce este si cum se manifesta lumbago :http://www.sfatulmedicului.ro/......iatica_306

In stadii mai avansate de deteriorare a discului, nucleul pulpos se poate rupe, iar fragmentele pot migra, fie catre cavitatea medulara sau in interiorul corpilor vertebrali. Fragmentarea si migrarea nucleului pulpos reprezinta "hernia de disc", stare de deteriorare a discului care este ireversibila, necesitand chiar si tratament neuro-chirurgical.

| IonAlex97 explică (pentru alessia5158):

Eu simt doar o durere minora, nu atat de grav, dar multumesc de sfat.

| express11 a răspuns:

Se numeste lombago.ai facut efort prosteste de la varsta mica.sau ros cartilagiile. poate faci hernie de disc, daca nu o ai cumva.

| IonAlex97 explică (pentru express11):

Am 17 ani, crezi ca din cauza asta? Am 1, 75 si 61kg.