| Deepk a întrebat:

Salut grup.
Am și eu o problemă, de fapt e o temă dureroasă pentru mine într-o oarecare măsură.
In 2020, la finalul anului m-am ales cu niște mâncărimi severe, părea o alergie...am fost la un medic si el a spus ca așa și este, timp de 2 luni am primit un curs și nimic folos.
Am schimbat medicul, in noiembrie m-a trimis să fac o analiză de pe piele, ca să aflu că scabie, da știu un lucru foarte rușinos pentru mine și până in ziua de azi;(
Mi-a prescris benzil benzoat, făra folos... apoi am cerut ceva mai tare, mi-a propus "Acarilbial" m-am folosit de el practic o lună ca medicul mi-a spus să mă dau până ele nu dispar total de pe corp.
Așa și am făcut...
Totul a dispărut, eram fericiră, dar nu pe mult timp, mâncărimea era prezentă încă, la finalul lui februarie am fost iară la acest medic, i-am spus ce și cum...M-a trimis iară la a cea analiză de pe piele.
Nu am nimic absolut, sunt curată...Dar am o mâncarime insuportabilă tot corpul încă. Serios îmi vine să plâng.
Nu mai știu ce să fac...
Și mi-am rămas niște semne pe corp, ea a spus că sunt semne de la scabie.
Parca sunt niște bubițe, asa marisoare, de o culoare bordo parcă... si ele ma mananca cel mai mult.
Mi-a spus sa le dau cu acid salicilic...Le-am dat, parca au trecut.
Acum iar au inceput si mai tare sa ma manance.
Nu pot dormi noptile, ziua umblu ca o tâmpită si ma scarpin.
Ajutoooor va rog frumos, s-a mai confruntat cineva cu asa ceva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Fiert si calcat la temperaturi inalte tot ce porti, haine, prosoape, cearsafurile, ciorapii, tot
Scabia cere o igiena foarte severa, nu se atinge nimic si tot ce ai atins trebuie fiert sau calcat cu fierul pana mor ouale sau insecta minuscula.

| Deepk explică (pentru Violleta2022):

Problema este ca noi am fost la finalul lui februarie medic. Ea a spus că nu am nimic basolut...pnt ca am respectat-o toti in casa
Am am trecut toti
Dar a spus ca aceste semne raman in urma scabiei, si ma intereseaza cum sa scap de ele, ca dlar ele imi provoaca mancarime
Pe le al pe coaste 2, pe oasele bazinului, zona intima si sub brat...
Am baut si niste pastile, ele cat de cat ma calmau pe mine si pe mama... cum am incetat cum iar mancarime

Ne-am informat la alt medic si a spjs ca din cauza solutiei de Acarilbial ne-am ars pielea parca si poate de la asta suferim

Mai mentionez o data nu avem nimic, doar ma intereseaza daca a fost cineva care a avut mancarime si dupa scabie si cum a scapat