| hon a întrebat:

Intrebarea mea astazi este despre slabit. Am o greutate de aprox 60 de kg si o inaltime de 1.75 m la o varsta de 16 ani.
Eu vreau sa slabesc ca sa mi se vada patratelele.Fac de 2-3 ori pe saptamana abdomene si vreau o dieta doar cu legume si fructe pentru slabire cat mai rapida ( ce legume si ce fructe sa mananc si care nu ingrasa ).
Multumesc si

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| CosminFlow a răspuns:

Salate, supa de legume, pui, peste. Mananca constant. :]

| hon explică (pentru CosminFlow):

Ce salate? ce legume? ca banuiesc ca nu chiar toate te ajuta la slabire

| CosminFlow a răspuns (pentru hon):

Poti manca orice fel de legume! Dar nu in cantitati exagerate. O salata cu rosii, salata verde, castraveti, ceapa ar fi foarte buna seara! Dimineata un bol de cereale, iar dupa-amiaza o supa de legume! SA NU BEI SUCRUI ACIDULATE! Bea sucuri cat mai naturale daca se poate facute de tine. Desertul sa nu fie foarte consisten : un mar, opara, o portocala. un fruct. Si nu uita sa faci sport minim o ora pe zi! :]

10 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Ai greutate NORMALĂ, iar greutatea ta IDEALĂ ar trebui să fie de 67 kg - vezi linkul :
http://www.dietetik.ro/......calculator

Deci, NU trebuie ca să mai slăbeşti - oricum, ai cu 7 kg mai puţin!

"Pătrăţelele" NU se văd dacă slăbeşti, doar ajungi să fi SUBPONDERAL...

Trebuie să ai răbdare deoarece "pătrăţelele" NU apar după doar o lună de sală!

Toate cele bune.

| hon explică (pentru bursuc001):

Eu nu sunt plat de la piept pana la burta.
M-am cantarit si am 57 kg si nu sunt plat de la piept pana la burta, dar ce ma intereseaza pe mine este ca mi se vede burta putin la sfarsit acolo.Si ma gandesc ca ar mai trebui sa slabesc cam 2-3kg...
Multumesc ori cum, daca imi raspundeai pana sa aleg raspunsul castigator iti dadeam cu siguranta medalie

| bursuc001 a răspuns (pentru hon):

Cu plăcere!

Nu-i nici o problemă cu fundiţa, oricum, am DESTULE!
Dacă mă interesa funda, atunci NU mai răspundeam deoarece era dată deja.

O zi frumoasă.

| Aniu a răspuns:

Daca nu ai burta in 6 luni de sala se fac patratele.

| Bughi a răspuns:

"Patratelele" nu se vad doar daca slabesti, iti sugerez sa incepi sa mergi la sala, pentru a-ti forma musculatura.

| hon explică (pentru Bughi):

Merg la sala, dar vreau o dieta de slabire ce consta in doar legume si fructe daca se poate...

| hon explică (pentru Bughi):

Fac sala de o lunda dar vreau o dieta de slabire ce consta doar in legume si fructe daca se poate...

| hon explică:

Merg la sala, dar vreau o dieta de slabire care consta in fructe si legume daca se poate...