| civicHD a întrebat:

sper sa nu ma luati la misto dar intr-o zi cand m-am dus la toaleta sa fac treaba mare, cand a trebuit sa elimin ca** acesta era foarte mare si destul de tare.M-a durut putin dar dupa de cate ori ma duc la toaleta ma doare cand vreau sa elimin.Dar de atunci nu ma doare de fiecare data.M-a durut la inceput, dupa nu am mai avut nicio problema, dupa iar m-a durut, dupa iar m-a lasat si acum iar ma doare.
Ce pot face?
rog seriozitate!
FUNDA!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| SaveTheNature a răspuns:

Salut.
De vina este alimentatia. Daca obisnuiesti sa mananci dulciuri, sa bei sucuri din comert, gogosi, fast-food, cipsuri si biscuiti- este de asteptat sa te constipi.
Daca vreisa scapi de aceste probleme trebuie sa introduci in alimentatia ta mai multe fructe si legume, si cereale integrale sau paine integrala( paine graham).
Daca vrei sa scapi pe moment de problema poti folosi un laxativ de la farmacie sau supozitor. Insa va avea doar efect de moment.
Alimentatia! Ai grija ce mananci happy Pa pa!happy

2 răspunsuri:
| fabiola a răspuns:

Consuma supe de legume, fructe si fa miscare! Local aplica un unguent cu galbenele sau musetel!

| clau17dia a răspuns:

Buna,eu te cred, si nu fac misto de tine deloc, deoarece am trecut si eu prin ce treci tu.ai foarte foarte mare grija la alimentatie, pentru ca de la o alimentatie neadecvata te constipi sh apoi faci hemoroizi.si in cazul meu a fost la fel.am 21 de ani si de 2 ani ma confrunt cu aceasta problema.trebuia sa stau tot cu laxativele in geanta.acum am o alimentatie echilibrata, si nu mai am probleme, numai cand plec la drum si stau foarte mult in fund.atunci am niste crize hemoroidale, dar imi trece destul de repede.in legatura culaxativele, eu te sfatuiesc sa iei mai bine ceva pe baza de plante:ceaiuri, infuzii, etc. mergi intr-un plafar si intrebi.medicamentele nu sunt prea bune, deoarece te obisnuiesti si nu mai poti face numai daca le iei in continuare. sper ca ti-am fost de folos. mult norocwinking