| vladv26 a întrebat:

Salut sunt baiat am 13 ani si am o problema, pieptul imi este putin in fata decat ar trebui sa fie mi-a zis si mai multi prieteni ca pietul imi este mai in fata, si am si o gaura in el nu asa de mare dar este vizibila, ce pot sa fac ca sa il fac la loc? ce sa fac ca sa fii ca si la ceilalti? si gaura aia cum o fac sa dispara?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| anonimguy3 a răspuns:

Suferi de rahitism. Si eu am problema asta si am 14 ani. Sunt sechele de cand erai mic, in afara de a face un sport sau exercitii de indreptare a oaselor (exercitii recomandate de doctor bineinteles). Eu ti-as recomanda sa te duci la inot, eu ma duc la inot de 3 ani si pot spune ca sau facut schimbari fizice minore in zona pieptului la mine. (eu cum sa iti zic eu am sternul iesit asa nitel si se vede, si am niste surpari in dreapta si in stanga lui si se vede asa iesit urat), si mi s-au mai umflat gaurile alea. Sper ca te-am ajutat, bafta!

| Okkultist a răspuns:

Medicul de familie.
Cauze multiple, si explicatii nedetaliate pentru un diagnostic aproximativ, pe TPU...
Poti doar sa ai pieptul mai format sau sa fie vorba de o afectiune.
Oricum un maiat e mai frumos cu piept si muschi.
De asemenea este posibil sa fi si slab...
Medicul de familie este singurul,, leac".
O zi frumoasa, sper ca v-am-am ajutat, asta in urma informatiilor prezentate de dumneavoasta!

| iCappy a răspuns:

Sincer nu stiu, dar cred ca suferi de rahitism! Doar in cazul in care esti si foarte slab, consulta un medic.

| vladv26 explică (pentru iCappy):

Sa stii ca nu sufar de rahitism nu sunt slab

| biwltyad a răspuns:

Se poate sa fi suferit de rahitism usor cand erai mic.

| Ionut1432 a răspuns:

Probabil ai o problema numita "pectus excavatum". Trebuie sa faci o consultatie si mai apoi o operatie. Fratele meu a avut aceeasi problema si a fost operat la "Helios Klinikum Berlin Buch"... Dar financiar aceasta operatie este destul de costisitoare

| vladv26 explică (pentru Ionut1432):

Sa stii ca eu nu sufar de asa ceva, gaura mea este mult mai mica nu chiar asa de mare