| minu_1741 a întrebat:

Sunt un baiat de 1.72 metri si 58 de kg. Problema mea este ca am gambele cam groase...defapt am picioarele destul de groase. Intrebarea mea este cum sa scap de aceste gambe groase si pulpe groase? Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| Derye a răspuns:

Sportul nu te subtiaza. Sportul te scapa de grasimi. Esti cam subponderal, mai pune cateva kg pe tine, si apuca'te de sport!
D:

| NiceBaby a răspuns:

big grin big grin big grin big grin fa sport
TPU si netul nu te scapa de ele! big grin big grin

| andreii2 a răspuns:

Mi se pare ca esti cam slabut, iar tu iti faci griji ca ai gambele prea groase. Vrei sa ajungi la 50 kg? credeam ca doar fetele au impresia ca sunt picioarele prea groase, mainile prea mari etc.
Poti sa-ti cuprinzi o gamba cu ambele maini? Daca nu atunci poti fi fericit. ai picioare puternice.

| andreii2 a răspuns:

Alergatul nu te ajuta. din contra te dezvolti.
Probabil grosimea picioarelor te afecteaza in parkour si din cauza asta vrei sa fie mai subtiri.
De ce nu te intorci la ciclism sau fotbal?
Vezi modelul roberto carlos. micut si cu picioare groase, puternice.
E doar o parere.

| dirtyshane1994 a răspuns:

Salut! sa stii ca problema poate sa fie nu numai decit in greutate, ci si in genetica! Daca sa vorbim de mine, la mine gambele tot sunt groase si nu am ce face deoarece ca seaman cu tata ear el are gambele groase! Si sa stii ca nu te poti ingrasa in locurile care doresti sau sa slabesti in locurile care doresti, organismul singur ea hotarirea unde sa puie in rezerva grasime si de unde sa ea din rezerva! Dar tine si un exercitiu pentru

Exercitiul se executa astfel: din pozitia initiala inpicioare, cu spate drept si picioarele apropiate, faci un pas inainte (piciorul drept) si aduci toata greutatea corpului pe acest picior, in timp ce piciorul stang ramane in pozitia initiala. Stai asa cateva secunde dupa care alterneaza facand aceeasi miscare si pentru celalat picior. E mult mai indicat sa executi fandari alternan picioarele decat sa executi pana la 10 fandari pe un singur picior. Fandarile laterale se executa cam in acelasi mod, singura diferenta fiind ca aplecarile vor fi pe lateral.

Un exercitiu mai dificil dar cu rezultate deosebite este supranumit "mersul piticului". Chiar daca este mai incomod si te vei alege cu febra musculara dupa, e bine sa faci exercitiul ori de cate ori doresti sa lucrezi musculatura gambelor si pe cea a coapselor.

| niky48 a răspuns:

Cel mai recomandat lucru e sa alergi foarte multhappy!

| minu_1741 explică:

Faza e ca fac ciclism de ceva ani, fotbal la greu, alergat iarasi la greu si am inceput acum si putin parkour...si mie mi se par putine 58 de kg doar ca eu am pulpe groase si gambe groase...asta e problema mea. Nu e legat de greutate.

| minu_1741 explică:

Nu aveti vreo sugestie?