| Antonies a întrebat:

am 14 ani si la testicului stang (in jurul lui, sau ceva de genul) se simte ceva ca niste vene mai mari si mai groase, dar nu perfect drepte sa le zic asa. Este normal? Am citit pe internet despre Varicocel dar mentionez ca nu am probleme, ma refer ca nu ma doare. va rog sa raspundeti cat mai serios, nu vreau bataie de joc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

E normal sa palpezi venele peritesticulare si epididimul (cred ca nu stii sa le diferentiezi), dar ele trebuie sa fie relativ simetrice la ambele testicule. Nu trebuie sa fie perfect identice, dar totusi similare. Daca diferenta este foarte mare intre cele doua testicule, poti avea varicocle. Acesta doare extrem de rar, marea majoritate a pacientilor fiind asimptomatici

| Antonies explică (pentru Brigaela):

Nu prea stiu care cum sunt. dar tu te referi ca acele vene trebuiesc să fie aproximativ egale? Dacă da ei bine nu sunt. la cel drept abia se simt, iar la cel stâng se simt pentru că sunt mari. La 14 ani nu prea înțeleg ce trebuie sa fie egale și cum trebuiesc să fie normale. si îmi e cam rușine să le spun parintilor mei chiar dacă sunt conștient că trebuie să merg la doctor. ce sa fac?

| Brigaela a răspuns (pentru Antonies):

Trebuie sa fie aproximativ egale. daca ai varicocel, cele de la testiculul afectat sunt de cel putin 5-6 ori mai groase decat cele de la celalalt testicul.
Sincer, la 14 ani ar trebui sa ai cunostinte complete despre anatomia ta, mergi la biblioteca si cere niste carti pentru a invata tot ec n-ai invatat la timp.

| Antonies explică (pentru Brigaela):

Pai unde era să învăț despre lucrurile astea? La școală nu am învățat, cu părinții nu vorbesc despre așa ceva...despre varicocel am aflat când am căutat ce am pe internet.

| Brigaela a răspuns (pentru Antonies):

Din carti, de la biblioteca. In general copiii sunt foarte curiosi si pe la 10-11 ani cauta si citesc despre asta. La scoala ai invatat bazele, e ciudat ca nu ti-a deschis curiozitatea sa citesti mai mult. Despre varicocel nu era necesar sa stii, dar despre anatomia si fiziologia ta, cu siguranta da.

9 răspunsuri:
| dannyel86 a răspuns:

Pare a fi varicocel, dar numai un consult medical poate confirma pe deplin diagnosticul. Varicocelul nu e intotdeauna dureros, iar recomandarea specialistilor este interventia chirurgicala pentru aceasta afectiune. Cauzeaza tulburari de erectie si infertilitate.

| Antonies explică (pentru dannyel86):

Pot aparea alte probleme daca nu merg la medic? Sa dau un exemplu :
Sa zicem daca nu as face un copil sau ceva de genul, ma poate afecta in rest gen sa apara alta boala? Din cate am citit pe internet si daca nu ma insel asta e o problema pentru barbat si in acelasi timp pentru femeie, nu pot sa faca copil sau afecteaza cu ceva.

| dannyel86 a răspuns (pentru Antonies):

"Tratamentul medical: la bolnavii care nu accepta interventia chirurgicala sau care au contraindicatii generale se recomanda evitarea ortostatismului - statul mult in picioare, purtarea suspensorului;"
Acum nu te doare, dar pe viitor nu se stie... S-ar putea atunci sa fii fortat sa cauti doctori ca sa rezolve problema.
Nu pot vorbi din experiente personale. N-am avut varicocel.
Nu stiu cum e si nici cat costa operatia.
Ce ai citit tu pe net, asta am mentionat si eu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce naspa...Eu am avut la 6 ani si mi-a fost rusine de am murit cand am fost sa ma opereze laughing)

Daca nu te operezi ramai fara el.

| Antonies explică (pentru anonim_4396):

Dacă ti.a fost tie rușine la 6 ani, eu ce sa mai spun? Nu stiu ce sa fac, cum sa le spun parintilor mei. îmi e foarte rușine