| anonim_4396 a întrebat:

Salut tpu.Am 15 ani si probabil am scolioza ( am un umar mai inalt ca altul si o iau in partea dreapta cand merg).Am citit undeva ca la adolescenti durerea nu prea exista, deseori fiind din alte cauze, cum ar fi cancerul osos. Acum. Eu cand stau mai mult de 20 de minute pe loc in picioare, incepe sa ma doara in partea dreapta jos, si uneori am o slabiciune la genunchi. pur si simplu cedeaza pentru o secunda. Deci. De ce ma doare spatele daca nu datorita scoliozei? Si credeti ca va trebui sa port corset?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| SARKAN a răspuns:

Sigur vei purta.Ai sa arati precum Regina Elisabetha.frate tu intrebi aici asa ceva nimeni nu iti poate raspunde la intrebare fara sa dai detalii exacte tu ce crezi ca are careva vreun glob de cristal acasa si iti vede coloana daca e stramba sau nu.si tu dai detalii care tin de cu totul altceva spre ex ca te doare in partea dreapta jos poate fi apendicul inflamat, ca iti scapata genunchiul poate veni de la reumatism sau o lipsa de minerale din organism.frate vrei ajutor da detalii exacte si cat mai pe larg.adik activitati fizice pozitii de scris de dormit eventual un rezultat la analize de sange sa vedem si noi ce ai ce nu ai.ca la scolioza sunt atatea simptome care tu nici macar nu le descrii aici

| anonim_4396 explică (pentru SARKAN):

Am un umar mai jos ca altul. Asta nu e scolioza?

| SARKAN a răspuns:

Fratele meu poate fi.e dificil de spus de obicei cei care au scolioza au pieptul deformat ii ca si cum coastele ti-ar iesi in afara.e greu de spus exact ce ai k eu nu te vad frate.eu pur si simplu apreciez supa simptomele date de tine daca te-as vedea cu ochii mei as putea spune mai exact ceea ce ai.dar sfatul meu este sa mergi la un medic si la 15 ani nu e mare lucru sa ai ceva eu cred ca ai tu ce ceva la coloana dar asta este de la pozitia ta care o ai in fata pc/laptop sau la scris eu stiu ce mai faci tu in rest.imi pare rau dar prea mult ajutor nu iti pot da fara sa dai detalii exacte faptul ca un umar eu mai jos ca celalalt nu e mare ajutor

| anonim_4396 explică (pentru SARKAN):

In ultimul timp imi simt piciorul drept ori mai umflat, ori mai scurt, nu stiu nici eu exact ce simt. ala ce are? eu am la ambele picioare talpile crapate ( nu doar calcaiele, absolut toata talpa, datorita deshidratarii, sau nu stiu.)

| SARKAN a răspuns:

Esti gras? ai probleme cardiace? ai probleme pulmonare? renale? hepatice? etc.esti cunoscut cu vreo boala cronica asta ma refer eu cand vreau detalii
gandeste-te ce te doare cand te doare unde te doare cat de des te doare in ce situatii te doare. apoi ce simtpome mai ai zone pe cort care si-au schimbat aspectul, dispozitia la efort mic mediu ridicat si tot asa inainte

| anonim_4396 explică (pentru SARKAN):

Cand stau mai mult de 20 de minute in picioare incepe sa ma doara spatele. Gras nu sunt, probleme renale nu am. Din familie pot avea doar hipertensiune.