| amluatcaprafoarterausimadoarecapu a întrebat:

am 16 ani astazi statand la pc adevaru ca am stat si mult cam vreo 6 ore. am simtit dintr-o data cum mi-a dat inima un zvac o bataie mai puternica, si duapia a inceput sa bata mai tare. nu mam speiat nu mic, m-am ridicat frumos m-am dus afara si nu mai aveam nimic. ce-o fi fost?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| doctoressa a răspuns:

Ai atacuri de panica, anxietatea care este prezenta. :)) Atata tot stai linistit.
Dar ceva ce influenteaza este puterea gandului.
Te poti trata de anumite boli gandind pozitiv, facand yoga samd.
Un stil de viata calm si relaxat.
Suferi DOAR de hipocondrie.
Si eu am patit cam acelasi lucru.
Si un student la medicina, in primii ani are impresia ca are toate bolile posibile.
Sfatul meu e sa stai linistit si sa nu-ti mai faci probleme. Calmeaza-te, fa yoga, putin sport, si,, imbratiseaza" fiecare moment, nu te mai incarca cu ganduri ce iti fac rau.
Chiar m-ai amuzat. Si eu credeam ca am toate bolile, intr-o perioada scurta chiar imi era frica. Am crezut detoate.
Eram mai mult sau mai putin hipocondru. Ce iti pot zice este sa fi relaxat, sincer poti incerca yoga ca te va ajuta. http://www.youtube.com/watch?v=2AK44boAd_I

http://www.youtube.com/watch?v=v73oEh5gpCU

Cineva intelept zicea odata:,, Esti propriul tau doctor si esti propriul tau creator". Asta inseamna ca sanatatea se afla in tine, trebuie doar sa inveti sa gandesti pozitiv. Nu se stie de ce zerzec dai la spital si poate sa iti provoace o problema :))
Stai linistit, la varsta asta nu are ce sa ai.
Mai iesi putin afara, si relaxeaza-te, asta trebuie sa faci la varsta ta, sa-ti construesti o sanatate,, de fier" pentru batranete.
Si sa stii ca orice doctor ba este foarte sanatos sau foarte bolnav.
Conteaza si ce mananci samd.
Insa anxietatea iti poate provoca chestii grave, ca atacurile de panica de exemplu. Si nu este bine.
Mai ales cand te joci un joc ceva la pc.
:) Daca mai ai intrebari oricand : D ^-^
Sper ca te-am ajutat, si relaxeaza-te mentineti corpul flexibil si sanatos. E un templu! Ai grija de el :)

9 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Poate fi de la deshidratare ( e cald, ai transpirat, nu ai consumat lichide). http://www.i-medic.ro/boli/aritmiile-cardiace

| amluatcaprafoarterausimadoarecapu explică (pentru doctoressa):

Tu sa taci, ca nu esti buna de nimic

| Okkultist a răspuns:

Sunt multipli factorii ce pot duce la o asemenea reactie.
Daca stati si mult la pc este foarte clar ca organele interne nu se pot oxigena mai ales inima si creierul.
De obicei cand te inteapa inima este un semn ca se dezvolta, pana la o anumita varsta.
Dar daca ati-i zis ca,, mi-a dat un zvac", sunt multe cauze.
Depinde la ce te referi frecventa sau (cred eu ca te referi) la amplitudine.
Eu iti sugerez sa mananci mai sanatos. (Alimente rosii in general, ca rosia, pepenele rosu, sfecla rosie mai ales), sa mananci legume si fructe si sa ai o viata mai activa.
Nu este bine sa stai atat la Pc.
Nu imi pot da,, diagnosticul" online, nimeni nu poate.
Cel mai indicat este cand te trezesti sa faci 17 respiratii (nu fortat).
Plamanul uman nu-si foloseste intreaga capacitate, si este foarte important sa-l oxigenezi, de preferat afara sau in fata unui geam deschis.
Eu ti-asi sugera sa nu-ti faci griji mai ales daca nu ai mai patit acest lucru.
Dar ti-asi sugera si mai bine, sa te duci la doctorul de familie sa te consulte.
In principiu stai linistit. Si nu mai sta atat de mult. In primul rand gandeste-te la radiatiile ce te imbolnavesc.
Te poti apuca de hatha yoga, este foarte important sa-ti menti corpul flexibil, si sa te poti concentra si relaxa corespunzator. In general calculatorul provoaca stres.
Relaxeaza-te! Si iesi afara!
Vorbesc cat se poate de serios.
Cu bine, si sper ca te-am ajutat, cat am putut si eu din informatiile prezentate de tine.
O seara buna! happy

| amluatcaprafoarterausimadoarecapu explică (pentru Okkultist):

Salu,sau buna, vreau sa-ti spun ca a, facut creca intr-un an de zile 50 de seturi de analize la sange
si in Anglia ca acolo locuiesc si in Romania. am facut anul trecut consult cardilologic si doua cardiograme, totul a iesit perfecte, cardiologu mi spus ca sa ma intorc la el cand oi avea 50 de de ani, mi-a spus ca daca ma mai vede ma ia la bataie.am venit in Anglia tot la fel am continuat cu ganduri, ca am ceva l ainima ca fac infarct ca mi se opreste inima. am facut si aicea teste la sange si la inima, ultima cardiograma si set de analize la sange a fost in aprilie pa 23. mi-a spus ca sunt perfect normal cu inima, cea am eu este doar atacuri de panica si anxietate.

| amluatcaprafoarterausimadoarecapu explică (pentru doctoressa):

Multumesc mult sanatate maxima inti doresc, daca mai am probelem am sa te contactez

| anonim_4396 a răspuns (pentru amluatcaprafoarterausimadoarecapu):

Pai de-aia ti-a zis dr sa nu te mai prinda pe la el.Acea frica de moarte nu are legatura cu inima ci cu capul. Anxietatea si atacul de panica e boala secolului acum.

| doctoressa a răspuns (pentru amluatcaprafoarterausimadoarecapu):

Ai atacuri de panica, anxietatea care este prezenta. :)) Atata tot stai linistit.
Dar ceva ce influenteaza este puterea gandului.
Te poti trata de anumite boli gandind pozitiv, facand yoga samd.
Un stil de viata calm si relaxat.
Suferi DOAR de hipocondrie.
Si eu am patit cam acelasi lucru.
Si un student la medicina, in primii ani are impresia ca are toate bolile posibile.
Sfatul meu e sa stai linistit si sa nu-ti mai faci probleme. Calmeaza-te, fa yoga, putin sport, si,, imbratiseaza" fiecare moment, nu te mai incarca cu ganduri ce iti fac rau.
Chiar m-ai amuzat. Si eu credeam ca am toate bolile, intr-o perioada scurta chiar imi era frica. Am crezut detoate.
Eram mai mult sau mai putin hipocondru. Ce iti pot zice este sa fi relaxat, sincer poti incerca yoga ca te va ajuta. http://www.youtube.com/watch?v=2AK44boAd_I

http://www.youtube.com/watch?v=v73oEh5gpCU

Cineva intelept zicea odata:,, Esti propriul tau doctor si esti propriul tau creator". Asta inseamna ca sanatatea se afla in tine, trebuie doar sa inveti sa gandesti pozitiv. Nu se stie de ce zerzec dai la spital si poate sa iti provoace o problema :))
Stai linistit, la varsta asta nu are ce sa ai.
Mai iesi putin afara, si relaxeaza-te, asta trebuie sa faci la varsta ta, sa-ti construesti o sanatate,, de fier" pentru batranete.
Si sa stii ca orice doctor ba este foarte sanatos sau foarte bolnav.
Conteaza si ce mananci samd.
Insa anxietatea iti poate provoca chestii grave, ca atacurile de panica de exemplu. Si nu este bine.
Mai ales cand te joci un joc ceva la pc.
:) Daca mai ai intrebari oricand : D ^-^
Sper ca te-am ajutat, si relaxeaza-te mentineti corpul flexibil si sanatos. E un templu! Ai grija de el :)

| efhvbcndjoef a răspuns:

Prea mult calculator si eu am patit la fel