| anonim_4396 a întrebat:

Am ajuns la disperare nu stiu ce sa mai fac sunt prea mic de inaltime asa ma consider la 16 ani am doar 1, 71 sad. Prin martie m-am apucat de sala ca eram format deoarece am facut flotari acasa 3 ani.Nu ridic deasupra capului la sala, nu ridic din picioare ca sa-mi afecteze coloana s-o preseze.Deci fac exercitii ce nu apasa coloana. Sporturile nu-mi plac si n-am timp de ele sunt pe mate info intens info in schimb fac ciclism cand am timp.Stretching acasa zilnic.Am sanse sa ma mai inalt? ma tin atarnat cate putin de bara in fiecare zi cu speranta ca ma mai lungesc crying sunt mic crying vreau sa fiu mai mare de inaltime... dupa o sa par mic pentru fete am sanse sa mai cresc?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| RandyMarsh a răspuns:

Salut!
Nu-ti face griji de inaltime, ai sa mai cresti.
Continua cu sala, caci e foarte bine. Exercitiile de la sala facute CORECT nu afecteaza cu nimic inaltimea.Ba chiar te ajuta foarte mult.
Te sfatuiesc sa te apuci de inot, mai ales ca vine vara. Ajuta foarte mult la crestere.
Succes!

| alexxis0712 a răspuns (pentru RandyMarsh):

Am uitat sa precizez am incercat de n ori sa invat sa inot dar mi-a fost frica si n-am rezolvat nimic mai mult a intrat frica in mine.Deci si inotul e exclus crying

| RandyMarsh a răspuns (pentru alexxis0712):

Continua sa incerci, nu e mare lucru.
Oricum, inaltimea mi se pare destul de buna, avand in vedere ca mai am cateva luni si fac 16 ani si sunt mai scund ca tine.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ai ajuns la disperare? De ce dracu? Media de inatime a unui barbat adult in Romania e undeva la 1.75, de unde atat panica?

| Christel a răspuns:

Eşti nebun? Cum adică disperare?
La vârsta ta, eu aveam puţin peste 1, 60.
Abia acum, la 20 de ani, am aproape 1, 80...
Stai liniştit, că poate o să mai creşti. Dacă nu, stai liniştit, că şi 1, 71 e bine.
Crede-mă, nici să fii prea înalt nu e bine. Trebuie să te apleci când ai tavan sau toc de uşă prea jos...