| anonim_4396 a întrebat:

Sal TPU.Am 16 ani jumate 1, 71 cm 66 kg.Fac sala de 2 luni.Nu ridic deasupra capului sau greutati din picioare ca sa-mi poata afecta coloana sa nu mai pot creste.Fac exercitii care nu apasa coloana vertebrala am sanse sa mai cresc in inaltime? Vreau neaparat sa mai cresc...De fel eu sunt agil fac flotari de 3 ani, m-am lasat de flotari acu 2 luni cand m`am apucat de sala.Nu-mi place sa joc fotbal,handbal,voley, basket si inot nu stiu.Deci cu sporturile nu vreau sa va aud.Fac exercitii de stretching zilnic mai cresc ce ziceti? Ce ar trebui sa mai fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Aannoonniimmuull a răspuns:

Atâta timp cât nu faci exerciții care să îți solicite coloana(genuflexiuni cu bara, îndreptări, ridicări deasupra capului) vei crește(dacă în genetic îți e programat să mai crești)

| alexxis0712 a răspuns (pentru Aannoonniimmuull):

Enorm imi doresc sa cresc incerc sa fac tot posibilul acasa fac stretching toate natiile de exercitii de intindere..Pana acum nu realizam ca sunt mic de inaltime dar ii vad pe cei din jurul meu mai mari decat mine mai ales fratemiu e a 7a si e mai mare ca mine cu 2cm si eu sunt a 9a straight face

2 răspunsuri:
| MineIsLikeABridge a răspuns:

Poti face linistit genoflexiuni si presa militara, dar cu forma corescta, pentru ca nu ai cum sa te opresti din crescut, daca te tot intinzi gen sa smulgi cate 1-2 cm, o sa scazi imd dupa. Fa numa basketball si sala fara probleme si nu o sa ai probleme.