| Stefan12344321 a întrebat:

Am sarit ieri la strand in cap de la 3 m, iar acum ma doare coloana in zona lombara. M a durut si ieri pe moment, iar acum ma doare cand e presiune asupra ei sau cand imi arcuiesc spatele (nu tot timpul). Credeti ca poate fi hernie de disc?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu prea cred ca o simpla saritura(mai ales de la o distanta atat de mica poate cauza hernie de disc). In general hernia de disc are ca simptome, nu doar durerea in zona afectata, ci si durere in regiunea inervata de nervul afectat, in cazul in care discul apasa pe vreun nerv. De obicei durerea in cazul herniei de disc este unilaterala, este continua, nu are caracter pulsatil, apare la adoptarea aceleiasi pozitii, se accentueaza la tuse, stranut, ras. Daca nu te identifici cu cazurile astea, nu cred ca e cazul sa te panichezi. Dar daca durerea continua, ar fi cel mai indicat sa consulti un doctor...nu e neaparat sa fie hernie de disc(apropo, hernia poate sa apara si fara simptome), dar poate fi altceva. Iar noi online nu te putem ajuta prea mult

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Hernia de disc, de obicei, este cauzata de uzura in timp (de obicei dupa varsta de 30-35 ani) si se "poarta" tot restul vietii, trebuie sa inveti sa traiesti cu ea.
In cazul tau poate sa fie o fisura la nivelul coloanei sau un nerv prins intre muschii spatelui, ceeaa ce se poate identifica doar prin radiografiere si CT, daca durerile se intensifica sau persista mai mult de o saptamana.

| Stefan12344321 explică (pentru Bula):

Multumesc de raspuns!

| Fumiko a răspuns:

E posibil si hernie de disc, dar cel mai bine ar fi sa mergi cat mai repede la doctor.Multa sanatate.

| Bisbiavatar12 a răspuns:

Viata e scurta sa stii deschide larg ochii du ma unde vrei si acolo iubeste ma baby

| Tukann a răspuns:

Eu as zice sa consulti repede un medic deoarece exista riscul sa fi sarit ceva inel din acea zona. Despre fractura nu poate fi vorba doar de a fi luxat/sarit ceva inel