| Nekochxn a întrebat:

Am si eu o intrebare:
Inca sunt in crestere si m-am apucat de "tras de fiare" de la vreo 12 ani. Fac doar cu gantere mici de 4 kg jumate si le ridic la mana iar rareori mai fac genoflexiuni cu 2kg jumate pe umeri. Problema este ca eu ma culc foarte tarziu noaptea si fumez(nu foarte des, cam de cateva ori pe luna). Este posibil sa cresc mai putin in inaltime? Am auzit ca as creste mai putin daca as face aceste lucruri.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

La 12 ani ai nevoie de facut un sport ca sa te dezvolti uniform si sa cresti in inaltime, ca nu vrei sa ramai pitic, chiar daca ai muschi, nu? Bineinteles ca-ti afecteaza direct inaltimea!
Cat priveste somnul de noapte, curand vor aprea probleme de sanatate mari, deoarece pierzi producerea a 2 hormoni vitali pentru sanatea corpului si creierului, care se produc numai cand dormim intre orele 10 si 2 noaptea.