| Andrei351111 a întrebat:

Bunica mea face tratament cu Nexavar ( sorafenib) si a inceput sa-i cada aproape tot parul, de la acest tratament se ramane chel complet? CE sa facem sa nu-i mai cada parul? Va rog, mersi.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Din pacate, tratamentul cu sorafenib duce, la majoritatea pacientilor, la caderea completa a parului. Nu aveti ce sa faceti, nu se poate impiedica asta, puteti, eventual, sa va radeti si voi in cap ca sa nu se simta diferita (multe familii ale bolnavilor de cancer fac asta). Dupa terminarea tratamentului, parul va creste inapoi incet-incet.

| Andrei351111 explică (pentru Brigaela):

Are Hepatocarcinom + Ciroza hepatica, pata pe ficat e mica 60mm, cred ca pentru asta ia acel Nexavar... + ca se duce la spital aproape in fiecare dimineata sa-i faca perfuzii cu vitamine, acum are pauza de 3 saptamani. Nexavar-ul stiti cumva daca trebuie sa-l ia toata viata? sad Multumesc

| Brigaela a răspuns (pentru Andrei351111):

Oncologul va va spune cum trebuie sa faca chimioterapia (nexavarul este un chimioterapic). Depinde de raspunsul la terapie, de cum o suporta, de posibilitatea de a face un transplant hepatic (stare generala, stadiul tumorii, varsta). 60 mm inseamna 6 cm, ceea ce este o tumora foarte foarte mare de ficat, esti sigur ca nu e vorba de 6 mm (tumorile mici trebuie sa aiba sub 10 mm)?
Oricum, nimeni nu stie acum cat va lua acest tratament, veti vedea in timp, in functie de evolutia bolii.

3 răspunsuri:
| GdX a răspuns:

Nu ai ce sa faci.